Mirko Baum: O včelách a šroubech

Druhá přednáška Kruhu v rámci cyklu My v zahraničí

Source
Kruh
Publisher
Tisková zpráva
15.03.2010 16:40
Lectures

Mirko Baum

čtvrtek 01. dubna 2010, 19:30

místo konání: Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1
pořadatel: občanské sdružení KRUH

Druhý večer pořádaný sdružením Kruh v rámci cyklu My v zahraničí ovládne Mirko Baum, respektovaný český architekt, který si progresivní tvorbou získal významné postavení zejména v Německu, kam odešel v 70. letech. Po první přednášce věnované současné generaci architektů, kteří teprve sbírají zkušenosti v zahraničí, tak cyklus pokračuje vystoupením osobnosti starší, v zahraničí již etablované generace.
Mirko Baum ukončil svá studia na konci 60. let a na začátku normalizačního období našel relativně tvůrčí a svobodný azyl uvnitř libereckého SIALu (Sdružení inženýrů, architektů Liberce), respektive na půdě školky SIAL. Zhoršující se politická situace Bauma přiměla v roce 1973 odejít z Československa. Nejprve pracoval v Kolíně nad Rýnem v projekční kanceláři Werkgruppe 7. Později nastoupil do ateliéru Josefa P. Kleihuese v Dülmen-Rorupu. Od roku 1993 působí jako profesor Technické univerzity v Cáchách (RWTH Aachen), pro kterou navrhl oceňovanou přístavbu fakulty architektury. Mirko Baum je výrazně technicistně založený architekt, dlouhodobě se věnuje teoretickým aspektům vztahu konstrukce a formy. Tyto myšlenky odráží i jeho kniha brilantních esejů Ulice na konci světa/ Strasse am Ende der Welt (2008), která získala několik ocenění také za grafickou úpravu. Vlastní tvorbu, své životní zkušenosti ze zahraničí a jistě i technicistní úvahy, jak naznačuje název, představí Mirko Baum v Praze první čtvrtek v dubnu.

vstupné 60Kč

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Experimentální prostor Roxy/NoD, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Sipral
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2

info: www.kruh.info, www.nod.roxy.cz

Následující přednášky cyklu My v zahraničí_jaro 2010:

čt 06. 05. 19:30h Ivan Reimann
žije a pracuje v Berlíně, profesor Technické univerzity v Drážďanech

čt 10. 06. 19:30h Jasan Burin
od roku 1965 působil a projektoval v Londýně a USA

změna programu vyhrazena

Občanské sdružení Kruh řádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury.
0 comments
add comment

Related articles