Znojemská radnice chce od občanů vědět, co s klášterem v Louce

Source
Lukáš Sapík
Publisher
ČTK
16.03.2006 22:00
Czech Republic

Znojmo

ZNOJMO - Znojemská radnice chce znát názor obyvatel města na další osud Louckého kláštera. Ten nyní patří státu a už řadu let chátrá. Město už několikrát požádalo o bezplatný převod areálu, zatím však neuspělo, řekl dnes ČTK místostarosta Josef Molín. Konference o budoucnosti jednoho z největších českých klášterů byla součástí 11. ročníku výstavy For Arch Znojmo 2006, která dnes začala právě v areálu Louka.

Stát může areál buď prodat, anebo ho převést na město, míní Molín. "Pokud se ale kláštera a okolních pozemků ujme soukromý majitel, může se stát, že pozemky výhodně prodá a klášter samotný bude chátrat dál," tvrdí. Proto by radnice ráda získala památku do své správy. Konkrétní záměry s ní však zatím nemá. "Projektů už bylo vytvořeno mnoho, kompletní záměr ale zatím nikdo nepředložil," uvedl místostarosta.
Podle něj by se měla část areálu využít pro komerční účely a část pro neziskové organizace. Řešení ale vázne, protože stát zatím o osudu kláštera nerozhodl. Město o převod požádalo poprvé v roce 2004, svou žádost zopakovalo začátkem tohoto roku. O osud stavby se podle Molína živě zajímá i veřejnost, ani ta však není v názoru na další využití jednotná. "Občané se do té debaty musejí zapojit stejně jako památkáři a další instituce," uvedl.
Loucký klášter byl založen v roce 1190. Císař Josef II. do něj umístil ženijní akademii. V Louce působil i vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš. Do roku 1993 sídlila v areálu armáda, poté budovu převzal okresní úřad ve Znojmě, kterému se podařilo opravit poškozené střechy. Část rozsáhlého objektu zrekonstruovala společnost Znovín Znojmo a zřídila tam svou vinotéku. Klášter chce ještě několik dalších nájemců. Do klášterní fary se v roce 2003 vrátili premonstráti.
0 comments
add comment

Related articles