Ve Strakonicích byl otevřen nový krytý autobusový terminál

Publisher
ČTK
04.12.2018 20:45
Czech Republic

Strakonice

Strakonice - Firma ČSAD STTRANS dnes otevřela nový autobusový terminál ve Strakonicích s krytými nástupišti a desítkami parkovacích míst pro cestující. Zkušební provoz začne 8. prosince se změnou jízdních řádů. ČTK to řekl ředitel firmy Vladimír Warisch. Terminál zahrnuje deset autobusových stání pro nástup a výstup cestujících. Dominantou terminálu je ocelová konstrukce s osvětlením, na střeše jsou sněhové zábrany. Stavba trvala rok a stála 55,1 milionu korun, firma na ni čerpala dotaci 40 milionů z evropského programu IROP.


Zastřešený terminál je vedle vlakového nádraží. "Zmenšila se plocha celého autobusového nádraží, takže pro lidi je to dnes daleko menší přecházení z jednoho spoje na druhý, je to pár kroků. A hlavně je to opravdu pár kroků z vlaku na autobus, to byl hlavní důvod (stavby)," řekl Warisch. Součástí areálu velkého 1,2 hektaru jsou i parkovací místa pro cestující, která u nádraží dosud nebyla. Nově je tam 53 veřejných stání, 26 hlídaných stání v areálu ČSAD STTRANS a stání pro taxi.

Všech deset nástupišť je zastřešených, včetně přístupu do podchodu k vlakům. Zastřešená jsou i čtyři stání K+R. "Když někoho vezete na vlak nebo na autobus, tak ho pod střechou v suchu naložíte, vyložíte a odjedete," řekl Warisch.

Stavbaři ze společnosti Hochtief CZ zbourali při budování terminálu dvě staré nádražní budovy a odtěžili 10.000 metrů krychlových zeminy. Během stavby byl omezen pohyb po stavbě, ale teď už lidé projdou místem normálně.

Příští rok začne Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) modernizovat výpravní nádražní budovu, kde vznikne zázemí pro cestující z vlaků i autobusů. "Tam bude veškeré zázemí pro cestující jak vlakové, tak autobusové dopravy. Po dobu rekonstrukce budeme provozovat naši budovu s čekárnou a zázemím na starém autobusovém nádraží. Lidé to budou mít kousek dál, rok to musí vydržet, pak to budou mít všechno pod jednou střechou," doplnil Warisch.

V jižních Čechách by měla do konce roku začít fungovat i další dvě modernizovaná autobusová nádraží. V Českém Krumlově řídí stavbu městská firma Českokrumlovský rozvojový fond, v Prachaticích firma ČSAD Autobusy.
0 comments
add comment

Related articles