V červnu 2014 padl k zemi kontroverzní Hotel Praha

Publisher
ČTK
06.06.2019 07:55
Czech Republic

Prague


Praha - Rozlehlý Hotel Praha uprostřed vilové čtvrti v pražských Dejvicích budil odpor i obdiv zároveň. Na dobu svého vzniku odvážná stavba byla vybudována pro potřeby komunistické strany a československé vlády v letech 1975 až 1981. Hotel, který se používal například pro ubytování zahraničních delegací, po změně režimu měnil majitele a nakonec jej získala skupina PPF Petra Kellnera. Společnost pak rozhodla, že objekt zbourá. Od dokončení demolice, která vyvolala negativní i souhlasné reakce veřejnosti a odborníků, uplyne 7. června pět let.


Podle původního záměru měl být na místě hotelu obnoven park a v dolní části pozemku na místě bývalých garáží hotelu měla vyrůst nová škola. Později rodinná nadace Petra Kellnera a jeho manželky Renáty oznámila, že na části pozemku po bývalém hotelu Praha bude místo základní školy a osmiletého gymnázia Open Gate II venkovní galerie.

Hotel Praha vznikl podle návrhu architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Projekt vycházel z vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100.000 metrů čtverečních. Půdorys hotelu navazoval na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přecházela do přilehlé rozlehlé zahrady. Při stavbě byly použity nejkvalitnější tehdy dostupné domácí technologie a materiály. Každý kus nábytku byl vyroben podle originálního návrhu. Budova o zastavěné ploše přibližně 9000 metrů čtverečních nabízela mimo jiné 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá s výhledem na Pražský hrad.
0 comments
add comment

Related articles