Galerie vystaví nástropní mozaiku z hotelu Praha

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
28.03.2014 14:50
Czech Republic

Prague

Praha - Skleněnou stropní mozaiku z hotelu Praha, který se demoluje, vystaví od 1. dubna Pražská galerie českého skla. V den vernisáže se v galerii uskuteční od 18:00 za účasti autorky mozaiky Elišky Rožátové debata, která by měla přispět i k hledání prostor pro trvalé umístění rozměrného díla. ČTK to řekla Eva Dryjová z Pražské galerie českého skla.

    Skleněná kruhová mozaika Slunce je z ručně mačkaných centimetrových dílků, má v průměru devět metrů a zabírá 63,5 metrů čtverečních. O záchranu díla, jež je dokladem výtvarnictví a designu přelomu 70. a 80. let, se postaralo sdružení Art&craft Mozaika, které se zabývá ochranou a rehabilitací mozaikového umění.
    Hotel Praha byl postaven na konci 70. let. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Názory laické i odborné veřejnosti na bourání hotelu se liší. Někteří s demolicí nesouhlasí, neboť považují hotel za unikátní stavbu. Jiní tvrdí, že jde o průměrnou architekturu. Zabránit demolici mohlo to, kdyby ho stát prohlásil za kulturní památku, to ale ministerstvo kultury odmítlo. Majitel hotelu, skupina PPF poukazuje na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická.
    Podle některých odborníků byla umělecká díla, výzdoba a mobiliář v interiérech neobyčejně uceleným souborem dobového výtvarnictví a designu. Hlavními architekty stavby byli Jaroslav Paroubek, Radko Černý a Arnošt Navrátil; na řešení interiéru se podíleli například Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Pavel Hlava, Zbyněk Hřivnáč, Jiří Rathouský, Antonín Hepnar a další. Některé uměleckořemeslné předměty se podařilo získat do sbírek Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze a dalším institucím.
    Mozaiku Slunce dostalo sdružení Art&craft Mozaika. "Ať už je konec budovy sebesmutnější, jsem vděčná, že nám byl umožněn vstup do hotelu a sejmutí mozaiky, ačkoliv jsme byli limitováni 14 dny práce," řekla Magdalena Kracík Štorkánová ze sdružení.
    Autorka mozaiky Eliška Rožátová studovala u Josefa Kaplického a Stanislava Libenského na VŠUP a patří ke generaci umělců, kteří vstoupili do výtvarného dění na konci 60. let. Je autorkou četných realizací ve veřejném prostoru a v architektuře. Získala čestné uznání za díla v českém pavilonu na Expu’ 67 v Montrealu. Mozaika Slunce je podle galerie skla svědectvím o prosperujícím českém sklářském průmyslu užívaném ve stavebnictví 70. a 80. let. Materiály a technologie zatavení skla k duralovým deskám používaným pro konstrukci letadel a kosmických lodí jsou unikátním svědectvím uměleckého ztvárnění ve veřejném prostoru.

Více informací ZDE
0 comments
add comment

Related articles