Technické památky v Dolní oblasti se postupně otevřou veřejnosti

Source
Martina Helánová
Publisher
ČTK
10.02.2012 20:30
Czech Republic

Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava - Národní technické památky v ostravské Dolní oblasti Vítkovice se v letošním roce postupně zpřístupní veřejnosti. V den jarní rovnodennosti, tedy 20. března, otevře svou vyhlídkovou trasu Vysoká pec číslo jedna. Připraven bude symbolický novodobý odpich, tedy opětovné rozsvícení Vysoké pece, řekl dnes novinářům předseda dozorčí rady sdružení Dolní oblast Vítkovice a generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík.

    Součástí vysoké pece bude panoramatický šikmý skipový výtah, který bude jezdit po konstrukci skipového mostu, původně sloužícího k dopravě železné rudy do pece. Do výšky šesti desítek metrů nyní bude k vyhlídkové plošině vozit turisty. Skipový výtah se v hutnictví či hornictví používá k přepravě většího množství surovin. Kabina je zavěšena na laně, v horní poloze se pak samočinně vyklápí. Kabina výtahu bude prosklená a přepraví až 16 lidí.
    Světlík dodal, že na 1. května se chystá den otevřených dveří skupiny Vítkovice Machinery Group, jehož součástí bude i zpřístupnění Dolní oblasti, a to od 08:00 minimálně do 20:00. "Ukážeme skvostnou architekturu Dolní oblasti Vítkovic v celé kráse, představíme její jedinečnou atmosféru, ve které se kloubí industriální kouzlo minulosti spolu s příslibem nové budoucnosti," uvedl Světlík.
    Podle výkonného ředitele sdružení Dolní oblast Vítkovice Petra Koudely nyní sdružení hledá nový název pro Plynojem. Jde o jeden z dalších projektů v oblasti, který se podle projektu architekta Josefa Pleskota právě nyní přestavuje na multifunkční aulu. Své návrhy na pojmenování mohou lidé zasílat na e-mailovou adresu plynojem@vitkovice.cz. Autoři nejzajímavějších návrhů získají volné vstupy na chystaný koncert Jaromíra Nohavici, který se v objektu představí spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava už 8. května. Primárně bude koncert určen lidem, kteří se na proměně Dolní oblasti Vítkovice podílejí, pro širokou veřejnost by se pravděpodobně mohl uskutečnit znovu na podzim. Na 17. května je pak v Dolní oblasti připraven zahajovací koncert hudebního festivalu Janáčkův máj a v červenci se poprvé do těchto prostor přesune také festival Colours of Ostrava. Kompletní zpřístupnění nyní proměňovaných technických památek se chystá na letošní podzim.
0 comments
add comment

Related articles