Rezidence pražského primátora se 28. října otevře veřejnosti

Publisher
ČTK
26.10.2008 10:55
Czech Republic

Prague

František Roith

Praha - Na státní svátek v úterý 28. října se po čtyřech letech opět otevře veřejnosti Rezidence primátora hlavního města Prahy. ČTK o tom informoval pražský magistrát. Zájemci si budou moci rezidenci, která je umístěna ve stejné budově jako městská knihovna na Mariánském náměstí, prohlédnout od 9:00 do 17:00.
    Pro návštěvníky bude otevřeno první patro, v kterém je umístěn hlavní sál, dámský a pánský salonek a zadní jídelna. V každém sále bude připravena průvodkyně. V 15:45 hosty pozdraví i primátor Pavel Bém.
    Naposledy se rezidence veřejnosti otevřela 28. října 2004, tehdy si ji prohlédlo téměř 800 lidí.
    Budova městské knihovny byla postavena v  letech 1925 až 1928. Autorem projektu i umělecké výzdoby budovy byl architekt František Roith. Reprezentační prostory rezidence zabírají asi pětinu areálu knihovny. Vstupuje se do nich samostatným vchodem z nároží Žatecké a Platnéřské ulice. První i druhé patro spojuje schodiště a prostorný výtah.
    Rezidenci pražští primátoři využívají především pro oficiální a reprezentační akce. V hlavním sále současný primátor především vítá hosty a podepisuje důležité dokumenty. Rezidence je vybavena původním nábytkem a zařízením. Zpočátku sloužila také jako byt primátora. Bydlel zde ale jen jediný, a to Karel Baxa, který stál v čele metropole v letech 1919 až 1937.
0 comments
add comment

Related articles