Výstava představí architekta pražské knihovny a rezidence

Publisher
ČTK
10.10.2016 08:15
Czech Republic

Prague

František Roith

zdroj: Wikipedia.org

Praha - Na pražském Mariánském náměstí bude ode dneška volně přístupná výstava ke 140. výročí narození architekta Františka Roitha. Představitel architektury v monumentálně akademickém duchu je mimo jiné autorem budovy Městské knihovny, která byla ve své době jednou z nejmodernějších v Evropě a v jejíchž interiérech se objevují prvky art deca. V budově je také rezidence pražského primátora. Na ni se expozice zaměřuje, potrvá do 4. listopadu.


František Roith se narodil v roce 1876 v Praze. Studoval u Josefa Zítka na německé technice, poté u Otto Wagnera na vídeňské akademii. Samostatně začal pracovat od roku 1907, kdy navrhl své první budovy. Zpočátku to byly obytné vily v Černošicích, v Praze na Ořechovce, v Jílovišti i v Olomouci. Také se podílel na některých technických stavbách.

Po první světové válce se stal představitelem takzvané oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu. Charakteristickým rysem jeho staveb je jednoduchý a objemově plný rozvrh, používání obkladů a členění pilastry.

Navrhl budovu ministerstva financí na Malé Straně či ministerstva zemědělství na Těšnově. Je autorem budovy Poštovního šekového úřadu na Václavském náměstí (nyní Komerční banka) či Živnostenské banky nedaleko náměstí Republiky (dnes ústředí ČNB). Zemřel v roce 1942.

Primátorská rezidence zaujímá celé první a druhé patro průčelního traktu Městské knihovny. Vstupuje se do ní vlastním vchodem z nároží Platnéřské a Žatecké ulice, do prvního patra byly umístěny reprezentační a přijímací místnosti, do druhého patra vlastní soukromý byt primátora, soukromá pracovna a tři apartmá pro primátorovy hosty.

Roithovým spolupracovníkem při výzdobě rezidence a autorem stropní výmalby, koberců, tapiserií, potahových látek a textilních tapet byl František Kysela, na dekorativní výmalbě se podílel malíř Josef Sejpka.

Výstava ukáže stavbu rezidence na dobových fotografiích, ale představí i současný stav interiérů, tak jak byly restaurovány v 90. letech minulého století. V rezidenci bude v den státního svátku 28. října den otevřených dveří.
0 comments
add comment

Related articles