Ministerstvo kultury chce koupit kubistickou Bauerovu vilu

Publisher
ČTK
15.07.2021 09:05
Czech Republic

Libodřice

Josef Gočár

Praha - Ministerstvo kultury plánuje koupit Bauerovu vilu v Libodřicích na Kolínsku se sbírkou kubistických předmětů. Za jedinou kubistickou vilu na českém venkově chce Nadace českého kubismu 28 milionů korun, za kubistický nábytek, keramiku a kovové předměty užitého umění uvnitř požaduje 30 milionů. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN).

Patrovou vilu v Libodřicích si v letech 1912 až 1913 nechal podle projektu Josefa Gočára postavit velkostatkář Adolf Bauer. Dům je vybudovaný ve stylu kubismu až po takové detaily, jako jsou kohoutky s umyvadlem. Jedinečná je i sbírka předmětů uvnitř. "Kolekce je ve svém celku mimořádnou kulturní hodnotou, které by jinak hrozilo riziko možného rozptýlení. Soudní znalci a další přizvaní odborníci na užité umění rané moderny shodně potvrdili unikátnost a význam pro státní sbírky," uvedlo ministerstvo kultury.

Sbírku kubistických artefaktů zakladatel Nadace českého kubismu Pavel Šafář nabídl státu již v roce 2016, na 30 milionu korun ji ocenili experti, píšou LN. Ministerstvo kultury k nákupu potřebuje souhlas Sněmovny s převodem peněz mezi jednotlivými kapitolami státního rozpočtu. Část předmětů podle plánu ministerstva zůstane ve vile, část se přesune do Uměleckoprůmyslového muzea a další se vyčlení na zahraniční zápůjčky.

Vila byla za protektorátu zabavena jako židovský majetek, Bauerova rodina zahynula během holokaustu. Po druhé světové válce statek i s vilou připadl státu, který budovu předal obci. Památkově chráněná je vila od roku 1958, Libodřice ale na rekonstrukci neměly peníze. Opravy se objekt dočkal až ve vlastnictví Nadace českého kubismu, která ji od obce koupila v roce 2002.

Kubismus je jediným architektonickým směrem vzniklým v českých zemích. Tuzemským specifikem je také kubistický design, který spadá do období let 1910 až 1925.

Více informací >
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
co nejdřív, prosím
Raval
15.07.21 09:42
show all comments

Related articles