Liberec své letiště neprodal

Publisher
ČTK
16.09.2010 18:20
Liberec - Liberec své letiště neprodal. Jediný zájemce, který za sedmdesáti- hektarový areál nabízel zhruba 105 milionů korun, od koupi odstoupil. Jako důvod uvedl negativní kampaň, která se proti němu i jeho rodině rozpoutala. Zastupitele o tom na posledním jednání před komunálními volbami informoval primátor Jiří Kittner, který proto tento bod z programu stáhl. Zároveň upozornil, že městu bude v rozpočtu 100 milionů chybět. S tím se ale bude muset vypořádat nové zastupitelstvo, řekl primátor.
    Jediným zájemcem o pozemky byl zakladatel společnosti Integra Petr Turek. Hlavním důvodem ke stažení nabídky byl podle jeho vyjádření negativní ohlas části veřejnosti, a zejména negativní komentáře některých médií, která případné odkoupení prezentovala jako možnou újmu města Liberec a Libereckého kraje. "Současně se má nabídka stala předmětem politické kampaně některých politických subjektů a nepodložených spekulací. Považuji tuto situaci za nešťastnou a natolik zasahující do mého osobního života, že jsem nucen svou nabídku vzít zcela zpět," uvedl ve svém vyjádření Turek.
    Letiště slouží v Liberci od roku 1934. Nyní funguje jako mezinárodní, ale neveřejné. Letadla ze zahraničí se musí ohlásit 24 hodin předem. Kvůli hluku a neosvětlené ploše mohou v Liberci přistávat letadla jen ve dne, areál navíc nemá pevnou přistávací dráhu, takže tam mohou přistát jen malá letadla do 5,7 tuny pro 12 až 14 pasažérů. Vybudování pevné dráhy by podle odhadů přišlo na 200 až 300 milionů korun. Na takovou investici ale podle Kittnera město nemá.
    Podle primátora navíc město letiště nepotřebuje. "Jsme blízko Prahy a Drážďan a firmy většinou využívají normální letecké linky," řekl již dříve ČTK Kittner. O prodeji areálu se jednalo už před pěti lety, kdy chtěla mezinárodní letiště v Liberci vybudovat firma Exonex Airport CZ. Společnost slibovala do rozvoje areálu investovat půl miliardy korun, projekt ale ztroskotal.
0 comments
add comment

Related articles