Liberec prodává své letiště v Ostašově

Source
Miloslav Lubas
Publisher
ČTK
03.02.2010 16:40
Czech Republic

Liberec

Liberec - Město Liberec nabízí za 104,9 milionu korun své letiště v Ostašově. Ve výběrovém řízení rozhodne pouze cena, kterou zájemci radnici předloží. O zhruba sedmdesátihektarový pozemek se zatím uchází jediná firma. Další se mohou přihlásit do 30. dubna. Novinářům to dnes řekl primátor Jiří Kittner (ODS).
    Prodej se ale nelíbí Libereckému kraji. Jeho vedení si nepřeje, aby letiště skončilo v soukromých rukou. "Od Libereckého kraje jsme nedostali žádnou jasnou nabídku, že by chtěl letiště koupit. A nedovedu si zatím představit, že by nám dal během krátké doby přes 100 milionů," prohlásil Kittner. Informace o výběrovém řízení na letiště zveřejní liberecký magistrát také v zahraničí.
    "Letiště by mělo zůstat městu. Je to jediná plocha v  okolí, kde může ležet," uvedl již dříve náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp (ČSSD). Kraj se o letiště zajímá, ale městu by za něj mohl v  současné ekonomicky těžké době zaplatit okolo 35 milionů korun.
    "Chceme, aby letiště fungovalo jako veřejné mezinárodní. Dali jsme proto Aeroklubu Liberec dotaci 1,1 milionu korun na tři roky. Peníze by měl využít na zajištění například bezpečnosti a dalších věcí a získat pak licenci na provoz," dodal Sepp.
    Magistrát však vypověděl nedávno Aeroklubu Liberec nájemní smlouvu na letiště. Důvodem byl plánovaný prodej a nevýhodné podmínky. Podle náměstka primátora Ondřeje Červinky město na letiště doplácelo 150.000 až 250.000 korun ročně.
    Letiště slouží v Liberci od roku 1923. Nyní funguje jako mezinárodní, ale neveřejné. Letadla ze zahraničí se musí ohlásit 24 hodin předem. Kvůli hluku a neosvětlené ploše smí v Liberci přistávat letadla jen ve dne. Na letišti chybí pevná přistávací dráha, a na trávu mohou dosedat pouze malé stroje do 5,7 tuny s 12 až 14 pasažéry. Vybudování pevné dráhy by přišlo odhadem na 200 až 300 milionů korun.
    Podle Kittnera musí letiště v  Ostašově zůstat, ať ho ve výběrovém řízení získá kdokoliv. "Letiště patří do územního plánu města a jeho provoz je takzvaným věcným břemenem," shrnul Kittner.
0 comments
add comment

Related articles