Jihlava chce zlevnit projekt arény, aby nestála 1,5 mld. Kč


Jihlava – Jihlava hledá možnosti, jak by šlo zlevnit projekt víceúčelové arény. Podle dosavadních propočtů by náklady na stavbu provedenou v optimální podobě převýšily 1,5 miliardy korun, což si podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) město nemůže dovolit. Řekla to dnes na on-line tiskové konferenci. Nová aréna má nahradit dosluhující zimní stadion. Na novou arénu chce radnice vyjednat dotace od kraje i státu.


"My si nemůžeme dovolit to, že začneme stavět a v průběhu zjistíme, že na to nemáme peníze," uvedla primátorka. Samo město podle ní může dát na arénu nejvýše 600 milionů korun. Na Horáckém zimním stadionu hrají domácí zápasy hokejisté Dukly. Městu patří sportoviště i hokejový klub. Povolení už má na demolici stadionu i na umístění nové arény ve stejné lokalitě.

Jihlavský radní a manažer pro výstavbu arény David Beke (ODS) dnes uvedl, že náklady jsou zatím spočítané na arénu v podobě "all inclusive", tedy s vybavením na nejvyšším možném stupni. Zahrnuje například i svítící mantinely nebo kamenné prvky v interiéru či na venkovních plochách. "Hledáme možnosti pro úspory," řekl Beke. Škrty se podle něj možná budou týkat i plánovaného kampusu s ubytováním pro sportovce.

Ustoupit od investice podle radního Jihlava nechce. "Teď zatím jedeme stoprocentně plnou parou směrem velká nová aréna a ty krizové varianty jsou v pozadí," řekl Beke. Možnou výši krajského příspěvku na arénu podle něj potřebuje Jihlava znát nejpozději do června, než bude žádat o dotaci Národní sportovní agenturu. Jak Beke uvedl, nejvýše dosažitelná částka státní podpory je 300 milionů. Míní, že nějaké peníze by mohlo město dostat například také ze sbírky nebo od soukromých přispěvatelů.

Variant, jak bude nová aréna vypadat, je podle náměstka primátorky Petra Ryšky (ODS) několik. Podle jeho předpokladu by se náklady daly stlačit k 1,2 miliardy korun. "Byť by to pak asi úplně nebyla taková aréna, jakou jsme si všichni tady, co na tom roky dělali, představovali," řekl.

Zachované mají být základní funkce nové arény. Kromě zápasů extraligového hokeje a dalších sportovních utkání by měla poskytovat zázemí i pro různé kulturní a společenské akce.
0 comments
add comment

Related articles