Jihlava čeká na rozhodnutí, jestli dostane dotaci na novou arénu i od státu


Jihlava – Jihlava chce mít na přelomu ledna a února příštího roku připravenou dokumentaci pro výběr zhotovitele nové víceúčelové arény, aby mohla začít v soutěži vybírat dodavatele zakázky. Půlmiliardovou dotaci na arénu s předpokládanými náklady okolo 1,4 miliardy korun už Jihlavě letos slíbil kraj. Na výsledek žádosti o příspěvek od Národní sportovní agentury zatím krajské město čeká. Novinářům to dnes řekl David Beke, radní města za ODS a manažer výstavby arény.


"Opakovaně jsme se tázali Národní sportovní agentury, kdy očekává, že by nás mohla seznámit s výsledky hodnocení dotací na nadregionální projekty," řekl Beke. Uvedl, že město dostalo informaci, že agentura posouvá termín na na konec letoška a zcela nevyloučila ani jeho další posun. Podotkl, že částka pro město od agentury může být různá, nejvýše to bude 300 milionů korun.

Novou arénu chce město postavit místo Horáckého zimního stadionu. Teď ještě zvažuje to, jestli by měli demolici starého stadionu udělat stejní stavbaři, kteří pak budou stavět arénu nebo jestli bude samostatné výběrové řízení na bourání stadionu. Městu patří stadion i hokejový klub Dukla, který tam hraje své domácí zápasy. Radní uvedl, že město se během přípravy snažilo různými úpravami projekt zlevnit, i vzhledem k rostoucím cenám na stavebním trhu.

Hokejový klub na stadionu skončí příští rok 30. dubna. K tomuto datu tam chystá velkou rozlučkovou akci. "Už kontaktuji bývalé legendy Dukly," řekl jednatel HC Dukla Bedřich Ščerban.

Horácký zimní stadion byl postaven v roce 1955 jako otevřené kluziště, zastřešení má od roku 1968. Nová multifunkční aréna by měla kromě hokeje a dalších sportovních utkání umožnit pořádání kulturních akcí. Město by mělo na stavbu arény dát 600 milionů.

Radní Beke dnes s jednatelem hokejového klubu informovali novináře o své cestě do finského města Tampere, kde teď byla otevřena podobná víceúčelová aréna. Beke uvedl, že i tam je aréna v centru, parkovací místa jsou v docházkové vzdálenosti pět až deset minut. O stavbě za městem podle něj Finové neuvažovali. Na jihlavské radnici se dřív o možnosti postavit arénu na okraji Jihlavy vedly debaty.
0 comments
add comment

Related articles