Hradec Králové začal stavět lávku pro pěší a cyklisty přes Labe u Aldisu

Publisher
ČTK
01.09.2021 17:20
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové – Město Hradec Králové dnes zahájilo stavbu lávky pro pěší a cyklisty přes Labe. Lávka propojí centrum města s loka- litou Aldis. Postaví ji společnost SMP CZ za 161,8 milionu korun. Město na stavbu získalo evropskou dotaci 102,7 milionu Stavbu lávky v lokalitě kongresového centra Aldis radnice připravuje od roku 2003. Bude patřit k největším současným investicím města. Hotová by měla být na přelomu let 2022 a 2023. Hradec si od lávky slibuje větší oživení Aldisu a Smetanova nábřeží.


Práce na lávce o délce 103 metrů a šířce 5,7 metru začnou bouráním dvou teras u Aldisu, které lávce ustoupí. Dřevorubci také pokácejí přestárlý dub na levém břehu Labe, který není v dobrém stavu a v budoucnu by mohl ohrožovat okolí lávky. Stavbě lávky by strom, pokud by byl zdravý, nebránil.

"Počítáme s tím, že do konce listopadu budeme mít hotovou spodní stavbu. Před Vánoci bychom potom mohli montovat první část ocelové konstrukce a nosná uzavřená lana," uvedl stavbyvedoucí firmy SMP CZ Jiří Keclík.

Zvláštností navržené lávky je to, že bude postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu, který umožňuje použití subtilních prvků. Lávka bude z betonové desky mostovky, kterou budou obepínat na lanech zavěšená ocelová žebra.

V porovnání s jinými mostními stavbami v regionu je cena lávky u Aldisu násobně vyšší. Pardubice na konci loňského roku otevřely lávku pro pěší a cyklisty přes Labe a daly za ni 40,8 milionu korun. Město Náchod postavilo loni silniční most přes Metuji za 33 milionů korun a Královéhradecký kraj v roce 2019 otevřel most přes Orlici v Hradci Králové-Svinarech za 80 milionů.

Nákladnost lávky je podle radnice dána neobvyklou konstrukcí a technologií. "Jedná se o samokotvenou visutou konstrukci, která je velmi netradiční. Tvořena je nosným lanem, ocelovou konstrukcí a speciálními betonovými opěrami, které jsou v podstatě uměleckým dílem. Tato konstrukce je na hraně inženýrství a jde o něco, co zatím nikdo u nás nevybudoval. Lávka tohoto typu v ČR není," uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Původně hradecká radnice před architektonickou soutěží v roce 2014 počítala s cenou lávky do 40 milionů korun. Když radnice vypsala v roce 2019 soutěž na stavební firmu, nikdo se jí nepřihlásil. Další dva tendry radnice zrušila, když jediný zájemci v nich nabídl ceny výrazně přes 100 milionů korun. Radnice v té době uvažovala, že by projekt opustila a hledala levnější variantu lávky. Nakonec vypsala čtvrtý tendr a ze tří uchazečů vybrala firmu SMP CZ z francouzské skupiny Vinci.

Stavbu v minulosti zdržela řada okolností. K projektu měli výhrady ochránci přírody. Původní plán počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven. Se zahájením stavby se nyní čekalo na to, až svou stavbu regionálního sídla v lokalitě Aldis dokončí Československá obchodní banka.
0 comments
add comment

Related articles