Hlavní město půjčí Praze 12 na novou radnici

Publisher
ČTK
17.06.2016 08:40
Czech Republic

Prague

Praha - Hlavní město půjčí Praze 12 na novou radnici čtvrt miliardy korun, bezúročnou půjčku dnes schválilo zastupitelstvo. Městská část chce začít stavět příští rok, dalších 220 milionů korun přidá z vlastních zdrojů. V současné době funguje úřad městské části v sedmi různých budovách. Opozice půjčku kritizovala, protože hlavní město nemá být podle jejího mínění bankou pro městské části.


Nová budova by tak měla vyjít asi na 470 milionů korun. Koncem letošního roku by městská část chtěla uzavřít smlouvu s dodavatelem, příští rok zpracuje dokumentaci pro územní řízení a v roce 2018 pro stavební povolení. Stavba bude zahájená v roce 2019, uvedená do provozu pak o dva roky později. Splácet by Praha 12 začala hlavnímu městu v roce 2023 po dobu 14 let. "Upřímně řečeno, peníze bychom dali asi dohromady i tak, ale pokud nám město výpomoc poskytne, bude se nám mnohem lépe dýchat," dodal místostarosta Prahy 12 Jan Marhoul (ČSSD).

Podle Petra Břízy (za TOP 09) by mohlo poté o půjčky žádat všech 57 městských částí. "Toto zastupitelstvo by nemělo být bankou. A pokud, tak s výrazně jinou splatností," řekl v diskusi zastupitelů. Zastupitel pirátů Mikuláš Ferjenčík upozornil, že Praha městské části "daruje" desítky milionů, které by jinak zaplatila na úrocích. Bývalý starosta Prahy 12 a pražský zastupitel Petr Prchal (TOP 09) kritizoval, že současné vedení radnice zadluží ty, kteří ji budou vést za dvě volební období.

Původní historická radnice starých Modřan byla v 80. letech zbořena. Plán, který počítal pro úředníky s budovou Prioru na Sofijském náměstí, oznámilo tehdejší vedení radnice už v roce 2007. Podle tehdejších odhadů měla přijít na 340 až 390 milionů korun. Skončilo se ale jen u výstavby obchodní pasáže, kam se měly prodejny přesunout. Výhodou budovy měla být poloha mezi starou a novou zástavbou Modřan a dobrá dopravní obslužnost.

Analýza dalších možností, kterou si městská část nechala vypracovat, jako nejvýhodnější z pozemků ve vlastnictví města doporučuje pozemek mezi ulicemi Písková a generála Šišky nedaleko současné radnice.

O nové radnici uvažují i jiné městské části. Už několik let řeší stěhování z budovy Vlasta ve Vršovicích Praha 10. Proti projektu výstavby za tři čtvrtě miliardy korun se postavila opozice i občané. Teď proto městská část zvažuje možnosti rekonstrukce objektu Vlasta nebo staré školy u stanice metra Strašnická.

K rekonstrukci prázdného objektu pro potřeby radnice přistoupila také Praha 7. "Náklady má zhruba poloviční, přitom jsou městské části srovnatelně velké," podotkl Ferjenčík.

Novou radnici na Palmovce začala již dříve stavět Praha 8. Stavba za 1,1 miliardy Kč měla být hotova v březnu 2016, nyní je ale zastavena, protože se řeší spory, kdo je majitelem rozestavěné budovy.
0 comments
add comment

Related articles