Demonstranti vyjádřili nesouhlas se stěhováním mostecké knihovny

Publisher
ČTK
20.11.2019 08:20
Czech Republic

Most

Most - Několik desítek lidí se dnes sešlo před Městskou knihovnou v Mostě, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se stěhováním knihovny do budovy Repre v centru města. Vadí jim, že vedení města neví, co s objektem dosavadní knihovny bude dál. Podle Adama Komendy, opozičního zastupitele (Piráti) a organizátora demonstrace, se okolo knihovny dějí věci připomínající éru před listopadem 1989.


K demonstraci se pojí i petice proti přestěhování knihovny, kterou podepsalo 1100 lidí. "My jsme umístili petici v knihovně, to umožňuje petiční právo, v jakékoli veřejné budově umístit petici," řekl ČTK Komenda. Petice byla i na magistrátu. V obou případech někdo petici přesunul na místo, kde ji mohli občané jen těžko najít a v jednom případě zmizela. "Přišli jsme asi o 40 podpisů," řekl Komenda. Dodal, že na něj dnes někdo zavolal policii, když rozdával letáčky k pořádání demonstrace.

"To, co se kolem toho dělo, mi připomíná v náznacích to, co se dělo před rokem 1989," řekl Komenda. Chtěl by demonstrací motivovat lidi, aby dávali najevo svůj nesouhlas. "Na zastupitelstvu nyní budu usilovat o to, aby ve všech veřejných budovách byla určena místa pro petice," řekl Komenda.

Budova byla postavena v 80. letech čistě pro knihovnické účely. Lidé se obávají toho, že většina knih skončí kvůli nedostatku místa ve skladech. "Neberte mi knihy", hlásaly transparenty. Demonstrantům rovněž vadí, že se město nezeptalo občanů, zda souhlasí se stěhováním knihovny. Někteří z nich drželi transparenty s nápisem "Referendum o knihovně".

Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) dnes ČTK řekl, že se knihovna stěhuje proto, aby se do centra města vrátil život. "V rámci celkové rekonstrukce (Repre) byla zadána projektová dokumentace právě i se záměrem přesunutí knihovny," uvedl. Dodal, že se město zabývá i budoucností současného objektu knihovny. "Řešíme několik záměrů, které chceme blíže rozpracovat a poté se bavit s veřejností o tom, co by si v té budově představovala," řekl. Momentálně jsou čtyři varianty využití budovy, primátor je ale prozatím nechtěl specifikovat. Uvedl, že Repre má velké zázemí, takže nebude problém s umístěním všech knih.

Budova knihovny je ve špatném technickém stavu, rekonstrukce by byla podle města nákladná. Stěhování se části mostecké veřejnosti nelíbí.

Knihovna byla pro veřejnost otevřena v roce 1985, pyšní se mimo jiné nejdelším lustrem v evropských knihovnách. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními policemi po celé délce budovy. Dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky koresponduje s velikostí otevřených prostor, které se tehdy stavěly.
0 comments
add comment

Related articles