V okolí Notre-Dame je po požáru velké množství olova

Publisher
ČTK
10.05.2019 07:30
France

Paris


Paříž - Po požáru pařížské katedrály Notre-Dame z poloviny dubna zůstalo v bezprostředním okolí chrámu velké množství olova. Z těžkého kovu byly vyrobeny části krovu a špičaté věže nad chrámovou lodí, které oheň zcela zničil. Na kvalitě ovzduší v okolí památky se podle pařížské prefektury ale olověný prach neprojevil, informovala dnes agentura AFP.


"Analýza vzorků provedená po požáru ukazuje, že neexistuje riziko vstřebání olova dýcháním vzduchu vně katedrály, potvrzuje ale přítomnost olověného prachu v jejím bezprostředním okolí," uvedly pařížská prefektura a regionální zdravotnický úřad.

Koncentrace olova ve vzduchu na ostrově Île de la Cité, na kterém katedrála Notre-Dame stojí, je podle úřadů nižší, než povolují francouzské normy. Naopak vzorky půdy z okolí chrámu obsahují deset až dvacet gramů olova na kilogram, tedy 32krát až 65krát více, než kolik povoluje norma doporučená francouzskými zdravotnickými úřady.

Bezprostřední okolí katedrály včetně náměstí před ní a některých přilehlých ulic je od požáru pro veřejnost uzavřené. Olověný prach se podle úřadů dostal na budovy v okolí památky, v nichž jsou převážně kanceláře.

Majitelům těchto budov úřady už dříve doporučily důkladný úklid všech povrchů. Přednost by přitom podle nich měli dát mokrému hadru před vysavačem, aby se prach nevířil. Úřady lidem pobývajícím v okolí katedrály kvůli olověnému prachu rovněž doporučily, aby si udržovali krátké nehty a nekousali si je. Těhotné ženy a děti by si měly pravidelně mýt ruce. Právě tyto dvě skupiny jsou totiž na otravu olovem nejvíce náchylné, uvedla AFP.

Ekologické organizace upozorňují, že se v rámci oprav památky poškozené požárem z 15. na 16. dubna bude muset právě kvůli olovu dekontaminovat celý vnitřek budovy.
0 comments
add comment

Related articles