Přislíbené dary na opravu Notre-Dame dosáhly jedné miliardy eur

Publisher
ČTK
13.05.2019 10:45

Paříž/Praha - Základní informace o požáru, který před měsícem, 15. dubna, významně poničil pařížskou katedrálu Notre-Dame:


- Katedrála Notre-Dame začala hořet 15. dubna večer. Protipožární alarm katedrály se poprvé rozezněl v 18:20, ale příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle dosavadních zpráv se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Hlásič se nově rozezněl v 18:43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu. Do deseti minut se na místě objevily první hasičské sbory.

- Požár se podařilo uhasit po 12 hodinách, do boje s požárem se zapojilo 600 hasičů. Během zásahu byli zraněni dva policisté a jeden hasič.

- Požár poničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník. Vedle toho se zřítila část klenby. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

- Vyšetřovatelé považují za pravděpodobnou příčinu vzniku požáru elektrický zkrat. Dělníci, kteří dlouhodobě prováděli restaurátorské práce na centrální věžičce budovy, používali elektrická světla a výtah. Podle vyjádření stavební společnosti dodržovali pracovníci přísná bezpečnostní opatření. Vyšetřovatelé zatím zcela nevyloučili ani možnost, že požár způsobil člověk, podle médií ji však nepovažují za příliš pravděpodobnou. Podle televize BFM TV však na lešení, které používají dělníci, často pronikali nepovolaní lidé.

- Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek. Hodnota přislíbených darů na rekonstrukci Notre-Dame dosáhla podle některých odhadů téměř miliardy eur (25,7 miliardy Kč), francouzská vláda uvedla částku 750 milionů eur. Podle profesního sdružení ekonomů pracujících ve stavebnictví by náklady na opravu katedrály neměly přesáhnout 600 milionů eur.

- Například rodina Arnaultových a její koncern LVMH oznámily, že věnují 226 milionů eur, 200 milionů slíbila poskytnout například rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové.

- Několik sbírek bylo vyhlášeno také v ČR. Na benefičním koncertu v Rudolfinu, který se konal 23. dubna ve prospěch obnovy katedrály, se vybralo téměř 400.000 korun. Koncert byl součástí sbírky, kterou vyhlásilo Národní technické muzeum za podpory ministerstva kultury, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. Připojila se i Česká filharmonie (ČF).

- Francouzská vláda krátce po požáru oznámila, že chce, aby o budoucí podobě katedrály rozhodla mezinárodní architektonická soutěž. Prezident Emmanuel Macron oznámil, že si přeje, aby byla katedrála obnovena do pěti let. Francouzští poslanci po dlouhé debatě schválili návrh právního rámce pro pětiletou rekonstrukci katedrály. Norma řeší především otázku správy finančních darů na obnovu chrámu. Kritiku odborníků i opozice ale vyvolává její část, která dává vládě možnost v případně nutnosti obejít urbanistická, ekologická a památkářská pravidla nebo předpisy o veřejných zakázkách. Návrhem zákona by se měl 27. května zabývat Senát. V roce 2024 se v Paříži koná letní olympiáda. Odborníci ale odhadují dobu rekonstrukce na deset až 20 let.

- Rekonstrukci podle francouzského sdružení řemeslníků a výrobců, které zajišťuje výchovu učňů, může zkomplikovat nedostatek řemeslníků. Pomoc prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů je připraven poskytnout Pražský hrad, napsal například Macronovi prezident Miloš Zeman.

- Katedrála je nyní zakrytá ochrannou plachtou. Do léta by měla nynější provizorní plachtu nahradit nová, na které bude podle list Le Monde fotografie původní střechy.

- Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a jednomu z nejkrásnějších příkladů gotické architektury vůbec. Její základní kámen položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. V té době se ovšem už několik let stavělo, budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, pak trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345. Notre-Dame, kterou svým románem Zvoník u Matky Boží proslavil například spisovatel Victor Hugo, patří k nejčastějším cílům turistů v Paříži. Každý den ji podle dostupných údajů navštívilo přes 35.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles