V Notre-Dame poprvé po více než 200 letech nebyla půlnoční mše

Publisher
ČTK
25.12.2019 21:10
France

Paris

Paříž – Poprvé po více než dvou stech letech se letos v pařížské katedrále Notre-Dame nesloužila vánoční půlnoč- ní mše. Chrám v polovině letošního dubna vyhořel a zůstává od té doby pro veřejnost uzavřen. Náhradní bohoslužba se konala v kostele Saint-Germain l'Auxerrois nedaleko Louvru, pařížský arcibiskup ale odsloužil mši pod cirkusovým šapitó, informovala dnes stanice BFMTV.


Pařížská katedrála začala hořet letos 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník. Ničivý požár zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně. Francouzský prezident Emmanuel Macron krátce po požáru slíbil, že bude katedrála obnovena do pěti let. V říjnu francouzské ministerstvo kultury oznámilo, že na rekonstrukci už byla přislíbena téměř miliarda eur (25,5 miliardy Kč).

Slavnostní mše v předvečer svátku Narození Páně se v Notre-Dame nekonala poprvé od roku 1803. Náhradní obřad se pro místní věřící i návštěvníky francouzské metropole uskutečnil v kostele Saint-Germain-l'Auxerrois, který stojí poblíž muzea Louvre v centru Paříže.

"Jdu na mši, abych se pomodlil za Notre-Dame," řekl agentuře AFP jeden z věřících Jean Gillies, který přijel z Británie. "Pláčeme od 15. dubna a dnes budeme plakat ještě více," řekla v kostele Saint-Germain-l'Auxerrois Pařížanka Danielle, která loni byla na půlnoční mši v katedrále Notre-Dame. "Stále je to vánoční mše, ale je to jiné," uvedla 16letá Juliette, která také byla loni na půlnoční mši v pařížské katedrále.

"Notre-Dame je dnes tady," řekl kněz Jean-Philippe Fabre třem stovkám věřících, kteří se sešli na večerní mši určené pro rodiny. Půlnoční bohoslužby v kostele nedaleko Louvru se pak zúčastnil i správce katedrály Notre-Dame Patrick Chauvet.

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit mezitím sloužil mši v západní části francouzského hlavního města. Nevybral si pro ni ale žádný z místních kostelů, nýbrž cirkusové šapitó společnosti Alexis Gruss, které stojí v Bouloňském lesíku. Na mši přišlo podle stanice BMFTV téměř 3000 lidí. Arcibiskup je označil za "živoucí kameny katedrály". Sloužit mši v cirkusovém stanu, kde po předcházejícím vystoupení zůstával podle BMFTV pach koňského potu, není podle hlavy pařížské arcidiecéze nic neobvyklého. "Ježíš se narodil ve stáji," vysvětlil Aupetit.
0 comments
add comment

Related articles