Nové Munchovo muzeum vyhrálo v hla- sování o nejošklivější stavbu v Norsku

Publisher
ČTK
27.11.2021 09:20
Norway

Oslo

Juan Herreros Guerra

Oslo – Nové muzeum slavného malíře Edvarda Muncha, které se nedávno otevřelo pro veřejnost v Oslu, vyhrálo hlasování o nejošklivější novou bu- dovu v Norsku. O výsledcích soutěže pořádané hnutím Arkitekturoppröret informoval deník Aftenposten.


Hlasování se zúčastnilo více než 11.000 lidí, kteří nejošklivější a nejhezčí stavbu Norska vybírali vždy z deseti kandidátů. Organizátoři dostali původně 300 až 350 návrhů, z nichž udělali užší výběr.

Arkitekturoppröret je lidové hnutí, které bojuje za to, aby v Norsku vznikala tradi- čnější architektura. Nejlepším architekto- nickým počinem se stalo náměstí Nygaardsplassen ve Fredrikstadu.

"Munchovo muzeum je tak ošklivé, že vyvolává fyzickou nevolnost. Je neuvěřitelné, že se v tak odpudivé, obrovské veřejné budově nachází umění nejmilovanějšího norského malíře," uvedl psycholog a jeden z představitelů hnutí Arkitekturoppröret Saher Sourouri.

Budova zvaná Lambda stojí na břehu osloského fjordu a návštěvníkům nabízí pětkrát více výstavního prostoru, než bylo k dispozici v dosavadním Munchově muzeu ve čtvrti Töyen. K vidění jsou zde i různé verze nejslavnějšího umělcova díla Výkřik.

Ačkoli vznik nových prostor pro výstavu děl jednoho z nejznámějších světových umělců je všeobecně vítán, nová futuristická stavba s nápadným prohnutím připomínajícím řecké písmeno Lambda, navržená španělským studiem Herreros, se stala terčem četných kritik.

"Vstupní hala vypadá jako letiště, skladiště, hotel nebo nějaká komerční budova," uvedl již dříve historik umění Tommy Sörbö. "Nic ve výběru barev a materiálů nenaznačuje, že toto místo je domovem jednoho z největších umělců světa," dodal. Vedení instituce je jiného názoru – podle něj musí muzeum provokovat, tak jako ve své době provokovaly Munchovy obrazy.

Arkitekt mnal & partner: Nygaardsplassen, Fredrikstad
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Balzám
Vích
28.11.21 06:56
... Pane architekte Víchu,...
šakal
28.11.21 11:56
show all comments

Related articles