Norsko chystá otevření největšího severského muzea umění

Publisher
ČTK
09.06.2022 07:40
Norway

Oslo

foto: Iwan Baan

Oslo – V sobotu se v norské metropoli Oslu otevře pro návštěvníky nové Národní muzeum, které na ploše 13.000 m² představí na 6500 uměleckých děl, včetně nejvýznamnější ze čtyř verzí slavného obrazu Výkřik od expresionistického norského malíře Edvarda Muncha. Muzeum, které bylo vybudováno na břehu osloského fjordu za 650 milionů dolarů, bude největším v severských zemích a co do rozsahu srovnatelné například s Guggenheimovým muzeem v Bilbau či Rijksmuseem v Amsterodamu, píše agentura Reuters.


Fasáda budovy, kterou navrhl německý architekt Klaus Schuwerk, je pokrytá místní modrošedou břidlicí a horní průsvitná hala je zhotovena ze skla a mramoru. "Stavba je monumentální, ale přitom nenápadná," uvedla ředitelka instituce Karin Hindsboová.

Nová budova muzea měla být otevřena už v roce 2020, nakonec se ale její výstavba protáhla na osm let a také se prodražila, takže ji bylo možné dokončit jen díky vládní finanční pomoci. To vyvolalo četné kritiky, stejně jako "krabicovitý" vzhled muzea.

"Budova stojí na místě bývalého vlakového nádraží a byla navržena tak, aby se přirozeně začlenila do okolí," řekla Hindsboová. Připomněla také, že materiály na stavbu byly vybrány, aby vydržely minimálně 300 let a celý komplex bude produkovat minimum skleníkových plynů.

Norské Národní muzeum umění, architektury a designu, které se v nové budově usídlí, vzniklo v roce 2003 sloučením Muzea architektury, Uměleckoprůmyslového muzea, Muzea současného umění a Národní galerie. Ve stálé expozici tak bude vystavena široká škála uměleckých předmětů od vzácné středověké tapisérie z norského Baldisholu přes porcelán a módu čínského císařského dvora až po současný design.

V horní, prosklené části budovy se budou střídat krátkodobé výstavy. První z nich nese název I Call It Art a ukáže díla umělců, kteří se v Norsku v současnosti zabývají tématy identity, sounáležitosti, národnosti a demokracie. Do budoucna muzeum plánuje mimo jiné výstavy prací amerického abstraktního malíře Marka Rothka či mexické malířky Fridy Kahlo. Obě by měly být k vidění v roce 2024.
0 comments
add comment

Related articles