Čínské úřady propustily na kauci disidentského výtvarníka Aje

Publisher
ČTK
23.06.2011 17:40
Peking - Čínské úřady propustily na kauci disidentského výtvarníka Aj Wej-weje. Oznámila to dnes agentura Nová Čína s vysvětlením, že Aj se ke svým trestným činům, tedy k daňovým únikům, přiznal. Dalším důvodem prý je jeho chronické onemocnění.
    Podle Ajovy sestry Kao Ke se výtvarník vrátil do svého domova v Pekingu. Prý je ve vcelku dobrém zdravotním stavu, nicméně výrazně ztratil na váze. Aj podle agentury AP poděkoval reportérům za podporu, ale s ohledem na podmínky propuštění prý nemůže říci více.
    Výtvarník trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou. V internaci, která ale nebyla v běžné věznici, se o něj podle všeho dobře starali. Umožňovali mu dlouhé vycházky a pravidelně kontrolovali jeho tlak.
    Avantgardní výtvarník Aj Wej-wej, který má s čínským komunistickým režimem napjaté vztahy už dlouhá léta, byl zatčen v době řady zátahů proti disentu začátkem dubna, když se chystal odletět z Číny. Od té doby byl zadržován na neznámém místě v oblasti poblíž čínské metropole. Jeho manželka jej směla pod dozorem krátce navštívit jen jednou.
    "Aj Wej-wej byl propuštěn na kauci za dobré chování, protože se přiznal ke svým trestným činům a také kvůli chronické nemoci, kterou trpí," citovala Nová Čína policii v metropoli Pekingu. Při rozhodování bylo vzato v úvahu i to, že Aj několikrát opakoval, že "je připraven neuhrazené daně zaplatit," dodala agentura.
    Ajova rodina veškerá obvinění odmítá.
    Tajné věznění Aje, který patří v zahraničí k nejznámějším čínským disidentům, vyvolalo rozhodné protesty v západních zemích i v zahraničních kulturních centrech.
    Aj Wej-wej se jako architekt účastnil například projektu výstavby "ptačího hnízda", stadionu budovaného speciálně pro olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Hry dokonce nazval "nuceným úsměvem" Číny. Tvrdé kritiky zaměřené na čínské vůdce, které Aj nazval gangstery, a jeho zapojení do humanitárních aktivit z něj udělaly nepřítele vládnoucího režimu.
    Na kordy s režimem byl svého času i výtvarníkův otec Aj Čching, slavný básník a člen komunistické strany. Byl poslán do pracovního tábora, později byl ale rehabilitován.
0 comments
add comment

Related articles