Moravská Třebová vybrala vítězný návrh nového kulturně komunitního centra

Moravská Třebová - Moravská Třebová vybrala vítězný návrh nového kulturně-komunitního centra. Bude v areálu bývalé mlékárny Miltra v Jiráskově ulici, který město odkoupilo. V architektonické soutěži, do níž se zapojilo šest týmů, uspěla nejlépe studie z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekti, uvedl mluvčí radnice Jonáš Krummer.


Vítězný návrh počítá s výstavbou společenského sálu s místy pro 250 až 500 lidí, kinosálem pro 80 diváků, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život. V nezastřešené části vznikne městská zahrada, obnovený komín bude sloužit jako nádrž na dešťovou vodu. Součástí projektu je i vybudování potřebných parkovacích míst.

Studie poslouží jako podklad pro zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. "Zároveň budeme připraveni na čerpání dotací, které se budou týkat podpory kulturně kreativních center. Náklady na realizaci celého projektu odhadujeme na 300 milionů korun. Je však vysoce pravděpodobné, že výstavba bude probíhat v dílčích stavebních etapách, což nám definuje i samotná vítězná studie," uvedl starosta Miloš Mička.

Pro Moravskou Třebovou je důležitá především rozmanitost a multifunkčnost nabízených prostorů a služeb. "Kombinace různých velikostí a typů sálů nám umožní využívat kulturní centrum jak pro velké celospolečenské akce, tak i pro komorní činnost jednotlivých spolků či pořádání soukromých oslav. Důležité pro nás je také, aby místo žilo po celý den a nedocházelo k tomu, že se bude lidem otevírat pouze na večerní program," uvedla ředitelka kulturních služeb Marie Blažková. Z toho důvodu bylo rozhodnuto o spojení společenského sálu, kinosálu, knihovny a kavárny. Knihovna by měla oživit celý prostor a vytvořit vazby na nedaleké gymnázium a domov pro seniory. Centrum bude stát v sousedství městského muzea, které nemá vhodné prostory pro uskladnění svých sbírek.

Areál o rozloze jednoho hektaru v Jiráskově ulici, který město v roce 2020 získalo za 11 milionů korun, je v blízkosti centra města a přiléhá k parku u městského muzea. Tovární hala a bývalá strojovna zůstanou zachovány stejně jako charakter původní pilových střech.
0 comments
add comment

Related articles