Moravská Třebová oživí továrnu kulturou, přestaví ji na kreativní centrum

Moravská Třebová – Připravované kultur- ně kreativní středisko v bývalé továrně Miltra v Moravské Třebové na Svitavsku má ambici stát se alternativním centrem města. Novinářům to dnes řekl architekt Martin Rusina z Rusina Frei Architekti, jeho kancelář navrhovala pro město architektonickou studii. Město vlastní areál bývalé mlékárny a chce ho postupně přestavět, aby se tam koncentrovalo kulturní dění.


V Moravské Třebové bylo opomíjené průmyslové dědictví, továrny tvoří nezanedba- telnou roli a utvářely charakter města. Továrna je v docházkové vzdálenosti od centra a je u parku, řekl Rusina. Vznikne alternativní centrum města, které bude protiváhou kamenného náměstí. "Rozšíří se díky novému centru možnosti kulturního vyžití ve městě," řekl architekt.

Město plánuje, že po etapách přestaví bývalou výrobní halu a kotelnu. V hale vznikne víceúčelový sál, který bude mít kapacitu 250 až 300 lidí. Hlediště bude možné zasunout, tím se rozšíří možnosti využití prostoru. K tomu bude velké foyer. "Protože hala je veliká, její část bude upravená na městskou zahradu," řekl Rusina.

V bývalé kotelně má být kinosál a taneční sál. Studie navrhuje poskytnout prostory také městské knihovně, která je zatím na zámku. A vzniknout by tam mohlo například rodinné centrum. Město vlastní opuštěný areál od roku 2020, koupilo ho za 11 milionů korun.

Jako první začne s obnovou veřejného prostranství, což bude stát odhadem 70 milionů korun, dotace, o kterou radnice žádá, by mohla přinést 45 milionů korun. "V týdnu budeme vědět, jestli jsme uspěli. Postavíme tam také parkoviště," řekl místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).

Samotná stavba centra by mohla začít druhou etapou, která zahrnuje víceúčelový sál, a to začátkem roku 2027. Skončit by mohla odhadem v roce 2029. Město očekává náklady 200 milionů korun. Hradit je bude z rozpočtu, případných dotací nebo také z úvěru. V dalších etapách je naplánován nejprve kinosál a pak knihovna. "Všechny provozy mohou fungovat samostatně, pak se propojí velkým foyer," řekl Dokoupil.

Budoucí centrum má už svůj název, kreativci navrhli MIZA, kdy písmeno M navozuje střechy budov a také jde o první písmeno Moravské Třebové. Město bylo v renesanci nazývané Moravskými Athénami, minulé slávě ho chtějí politici opět přiblížit. "A to s maximální akcentem na kvalitu. K rozvoji se chceme proinvestovat. Nebude to klasický kulturák, ale moderní místo," řekl Dokoupil.

Komplex budov má také být co nejméně energeticky náročný, aby se snížily provozní náklady. Na střechách budou fotovoltaické panely, v novostavbě komína bude vodojem, který bude hospodařit se srážkovou vodou. Původní komín je po demolici, nová stavba bude odkazovat k bývalé mlékárenské výrobě, dodal Dokoupil.
0 comments
add comment

Related articles