Veřejná diskuze o budoucnosti ostravského obchodního domu Bachner

Pořadatel
Festival Kukačka

Místo konání
Galerie PLATO Ostrava

Začátek
st 10.11.2021 18:00

Odkaz
www.bachner.cz
Diskuse

Ostrava

Erich MendelsohnVložil
Tisková zpráva
V centru Ostravy můžete spatřit na první pohled nevýraznou stavbu ze třicátých let 20. století, která je však unikát. Jedná se o jedinou stavbu v České republice, která vznikla na základě návrhu architekta Ericha Mendelsohna. Ten je považován za významnou postavu avantgardní architektury a jeho stavby vznikaly napříč Evropou, ale i v Izraeli nebo USA. Od začátku října se obchodnímu domu Bachner, jak zněl původní název, dostává nečekané pozornosti – jeho osud připomíná rozměrná umělecká instalace, která okupuje výlohu domu.

Stavbě, která dnes působí vcelku nenápadně, za první republiky vévodil velký neonový nápis Bachner a impozantní kruhový poutač s písmenem B na střeše. Pro Mendelsohnovy návrhy je typické využití typografie jako výrazného architektonického prvku. Typografické prvky ostravské stavby inspirovaly studenta umění Štěpána Kuse k nové interpretaci. Dynamický nápis Bachner umístil do výlohy v přízemí obchodního domu a kruhový poutač ztvárnil jako mizející znak nastříkaný křídovým sprejem na chodník před budovou. Intervence vznikla v rámci festivalu Kukačka, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru Ostravy a letos probíhá již jeho devátý ročník.

Obchodní dům Bachner je zapsán do seznamu kulturních památek, avšak jeho stav se již leta zhoršuje a stále čeká na kvalitní rekonstrukci. Inspirací může být např. jiná Mendelsohnova stavba - obchodní dům Pettersdorf v polské Vratislavi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články