Veřejná diskuze o budoucnosti ostravského obchodního domu Bachner

Source
Štěpán Kus
Publisher
Tisková zpráva
02.11.2021 21:05
Discussion

Czech Republic

Ostrava

Erich Mendelsohn

V centru Ostravy můžete spatřit na první pohled nevýraznou stavbu ze třicátých let 20. století, která je však unikát. Jedná se o jedinou stavbu v České republice, která vznikla na základě návrhu architekta Ericha Mendelsohna. Ten je považován za významnou postavu avantgardní architektury a jeho stavby vznikaly napříč Evropou, ale i v Izraeli nebo USA. Od začátku října se obchodnímu domu Bachner, jak zněl původní název, dostává nečekané pozornosti – jeho osud připomíná rozměrná umělecká instalace, která okupuje výlohu domu.

Stavbě, která dnes působí vcelku nenápadně, za první republiky vévodil velký neonový nápis Bachner a impozantní kruhový poutač s písmenem B na střeše. Pro Mendelsohnovy návrhy je typické využití typografie jako výrazného architektonického prvku. Typografické prvky ostravské stavby inspirovaly studenta umění Štěpána Kuse k nové interpretaci. Dynamický nápis Bachner umístil do výlohy v přízemí obchodního domu a kruhový poutač ztvárnil jako mizející znak nastříkaný křídovým sprejem na chodník před budovou. Intervence vznikla v rámci festivalu Kukačka, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru Ostravy a letos probíhá již jeho devátý ročník.

Obchodní dům Bachner je zapsán do seznamu kulturních památek, avšak jeho stav se již leta zhoršuje a stále čeká na kvalitní rekonstrukci. Inspirací může být např. jiná Mendelsohnova stavba - obchodní dům Pettersdorf v polské Vratislavi.
0 comments
add comment

Related articles