Rodinný dům v pražských Lysolajích

Rodinný dům v pražských Lysolajích
Realizace:2022
Užitná plocha:233 m2
Zastavěná plocha:159 m2


Zadáním bylo vměstnat poměrně bohatý stavební program na svah tísnící se mezi dvěma rodinnými domy. Převýšení bylo využito k zapuštění části rodinného domu do země. Okolní budovy potom jako motivace k hledání řešení, které by klientům poskytlo dostatek soukromí i v bezprostřední blízkosti sousedů.
Dům je orientován směrem na jihovýchod do ulice, která by se mohla stát potenciálním zdrojem hluku. Proto vznikla jakási maska plnící více funkcí. Primárně tvoří bariéru mezi soukromým prostorem domu a veřejným prostorem ulice. Sekundární funkce je čistě estetická. Maska umožňuje umístění otvorů správně vzhledem k požadovanému výrazu domu bez závislosti na vnitřní dispozici.
Druhá intimní zóna vznikla na přechodu mezi obývací částí a zahradou. Konstrukce ohraničující přechod mezi interiérem a exteriérem otevírá dům do zeleně a v teplejší měsíce tak rozšiřuje obytný prostor.
Vnitřním prostorám dominuje vestavěný nábytek. Díky dispozičnímu řešení se podařilo umístit obývací prostor s kuchyní, ložnicemi a koupelnami na úrovni zahrady, zatímco garáž, technická místnost a sauna se nacházejí na úrovni ulice.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Radovan Vacík ARCHITECTS