Administrativní budova Geoindustrie

Administrativní budova Geoindustrie
Investor:GEOINDUSTRIE s.r.o.
Realizace:2021
Užitná plocha:650 m2
Zastavěná plocha:400 m2


Nová administrativní budova společnosti Geoindustrie se stala srdcem průmyslového areálu ve Velkém Oseku. Původní prostory společnosti již kapacitně nevyhovovaly a jejich případná rekonstrukce by byla natolik náročná, že dostal přednost návrh novostavby. Ten se stal nejen reakcí na potřeby společnosti, ale také na urbanistické řešení celého areálu. Aktuální sídlo firmy prostor opticky uzavírá a dotváří tak nádvoří snadno čitelné i pro návštěvníka.

Na první pohled jednoduchá čtvercová stavba obložená černým plechem uvnitř překvapí vzdušností a množstvím světla. Je to výsledek umístění kanceláří do prstence po obvodu pláště. Záměrem návrhu bylo vyhnout se klasickým chodbám, a naopak dát komunikačním prostorám další funkci. Proto vzniklo prosvětlené atrium otevřené do patra. V přízemí je v něm umístěná recepce, kuchyňka a neformální posezení. Nahoru stoupá monolitické schodiště, které jako další části interiéru přiznává stavební zaměření společnosti.

Objekt je založen na železobetonových pilotách, což je doména Geoindustrie po desítky let. Beton dále najdeme na schodišti, stěnách i podlaze. Také jako konstrukční systém byl zvolen prefabrikovaný betonový skelet se systémem sloupů, průvlaků a ztužidel. Stropy jsou z předpjatých železobetonových panelů na střeše doplněné o tepelnou izolaci z minerální vlny a hydroizolaci.

Jedním z cílů návrhu bylo vytvořit prostory, které budou schopny reflektovat případný růst firmy či změnu požadavků na uspořádání kanceláří. Potenciální posouvání příček a změnu dispozice umožňuje právě prefabrikovaný skelet a do něj pravidelně umístěná okna. Přestože jsou štíhlá, není uvnitř budovy nouze o denní světlo.

Aby byl v atriu dostatek denního světla, vznikly na střeše šedové světlíky orientované na východ. Vzhledem ke své orientaci přinášejí stabilní světlo, které ještě změkčuje barisolový podhled. Ten funguje nejen jako difuzor, ale také zakrývá nosné prvky světlíků. Díky tomu strop působí čistě a osvětlení je rovnoměrné.

Sídlo si společnost Geoindustrie stavěla sama. Základy vznikly koncem roku 2019 a stavba byla zkolaudována v březnu 2021. Od Velikonoc téhož roku je již plně využívána.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Radovan Vacík ARCHITECTS