Pardubice dokončily opravy historické radnice

Vložil
ČTK
11.09.2019 08:20
Pardubice

Pardubice - Město Pardubice dnes slavnostně otevřelo zrekonstruovanou historickou radnici z konce 19. století. Opravy trvaly rok a půl a stály 119 milionů korun. Jako poslední se v září do budovy stěhovala politická reprezentace, úředníci se vrátili do kanceláří v létě.


"Radnice už byla svým způsobem pro ostudu. Některé stropní trámy vyžadovaly bez odkladu rekonstrukci. Nejnáročnější bylo přesvědčit politickou samosprávu a najít odvahu do tak finančně náročné opravy jít," řekl tajemník magistrátu Michal Zitko.

Oprava začala loni v lednu. Stropní konstrukce ničily dřevokazné houby. Poškození bylo větší, než se předpokládalo. Stavební firma měnila trámy, opravila rozvody elektroinstalace, okna, topení nebo zdravotechniku. Odhadované náklady 60 milionů korun nakonec stouply na dvojnásobek.

"Stav dřevěných nosných konstrukcí byl katastrofální, to mě překvapilo. Při stavbě bylo několik klíčových změn, památkáři chtěli rozšířit ochranu maleb, což navýšilo cenu díla. Postupně se odhalovaly další věci. Jsem ale rád, že zastupitelé generální opravu podpořili, radnice je zase krásná," řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Škody napáchané dřevokaznými škůdci nešlo dopředu odhadnout, dělníci zjistili stav trámů až po odhalení podlah. Vyměnit se jich muselo kolem 60 procent, řekl stavbyvedoucí Martin Dvořák.

"Až jsem si říkal, to nemůžeme časově zvládnout, ale všechno jsme stihli v termínu. Památkáři chtěli co nejvíc prvků zachovat, ale vždycky to nešlo, dlažba byla rozpraskaná, některé dveře byly zohýbané. Někde jsou repliky, ale laik to nepozná," řekl Dvořák.

Architekt Ondřej Teplý navrhoval interiéry kanceláří, zohlednil dobu, kdy radnice vznikla. Například kabely, které jsou potřebné k počítačům a jiným technologiím, se návrháři snažili co nejvíc skrýt. "Měli jsme výhodu, že se nic nedalo zkazit proti původnímu stavu. Chtěli jsme znovu navodit atmosféru konce 19. století a vytvořit reprezentativní prostory," řekl architekt.

Pardubická radnice v novorenesančním stylu je kulturní památkou a pochází z roku 1894. Stojí uprostřed severní strany náměstí na místě původní radnice z roku 1759 a dalších dvou barokních domů. Budovu projektoval Jan Vejrych. Průčelí zdobí sgrafita a v druhém patře jsou alegorické postavy Nezištnosti, Přímosti, Poctivosti a Svornosti od Karla Klusáčka. Nad okny prvního poschodí je osm medailonů hlav českých panovníků. Na štítě budovy stojí socha Vojtěcha z Pernštejna.

"Část objektu je nadále pod lešením, probíhají tam opravy zdobných prvků střechy, zejména atik. Práce v hodnotě 6,5 milionu korun skončí během podzimu," řekla Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články