Expo v Šanghaji bylo slavnostně zahájeno

Vložil
ČTK
30.04.2010 19:25
Čína

Šanghaj

Šanghaj - V čínské obchodní metropoli Šanghaji dnes byla za účasti dvou desítek šéfů států a vlád slavnostně zahájena světová výstava Expo 2010. Šestiměsíční událostí se chce Čína prezentovat světu jako nastupující světová velmoc. Pro veřejnost bude výstava zahájena v sobotu.
    Na oficiální tribunu se dostavil čínský prezident Chu Ťin-tchao s manželkou a hned po něm jeho francouzský kolega Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou Bruniovou. Účastni byli mezi jinými jihokorejský prezident I Mjong-bak a předseda Evropské komise José Barroso.
    Prezident Chu následně prohlásil výstavu za zahájenou a řekl, že bude "nezapomenutelná".
    Do Šanghaje přijeli rovněž předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, druhý nejvyšší představitel KLDR Kim Jong-nam, nizozemský premiér Jan Peter Balkenende a prezidenti řady afrických zemí.
    První část ceremoniálu se odehrála v koncertním sále pro 18.000 lidí, kde se mezi 2300 účinkujícími během jedné a půl hodiny představili například hvězda akčních filmů Jackie Chan, japonský zpěvák Šindži Tanimura, čínský klavírista Lang Lang nebo italský operní pěvec Andrea Bocelli. Druhá část se uskutečnila na břehu řeky Chuang-pchu, přičemž její součástí byly monumentální ohňostroj, laserová show i vodní představení.
    "Chceme oslnit svět," řekl k velkoleposti zahajovací show umělecký ředitel ceremoniálu Ignatius Jones.
    Již tak přísná bezpečnostní opatření ve městě byla dnes ještě zpřísněna. Úřady podle agentury Reuters uzavřely celou šanghajskou finanční čtvrť Pchu-tung, v níž se nachází komplex Expa, pro všechny příchozí s  výjimkou několika dělníků, novinářů a VIP hostů. Nad areálem přelétává vrtulník, zatímco nároží ulic kolem výstaviště střeží policejní hlídky.
    Veřejnosti se brány výstavy otevřou v sobotu. Očekává se, že akce přitáhne přes 70 milionů návštěvníků, kterým by se mělo podle nejnovějších zpráv představit se svými pavilony 189 zemí včetně České republiky. Původní počet 192 států se snížil, když na poslední chvíli podle agentury AFP odřekly Bhútán, Kuvajt a Burkina Faso.
    Dějiště výstavy bylo navrženo s ohledem na životní prostředí. Jeho součástí je kupříkladu největší solární elektrárna v Číně a dopravu zajišťují vozidla, která neznečišťují vzduch žádnými emisemi, napsala agentura Reuters.
0 komentářů
přidat komentář