Bourají se budovy neapolského sídliště Scampia

Vložil
ČTK
20.05.2019 08:00
Itálie

Neapol


Neapol - Na neapolském předměstí Scampia, které se v uplynulých letech dostalo do obecného povědomí díky seriálu Gomora o místní mafii, začala demolice dalších tří výškových budov. Předměstí se chce zbavit své minulosti notoricky provázané s organizovaným zločinem, napsal server The Local.


Výškovým budovám se pro jejich nezvyklý tvar říká Le vele (plachty) a první tři byly zbourány v období 1997-2003. Komplex vyrostl na severu Neapole v 60. a 70. letech podle projektu architekta Franze Di Salva. Ten se sociálním bydlením zabýval od roku 1945 a pro neapolské předměstí navrhl kombinaci dvou typů domů - věží a již zmíněných "plachet".

Komplex se od 80. let stal symbolem chudoby a zchátralosti. V Itálii i za jejími hranicemi Scampia proslula jako bašta neapolské mafie Camorra. V uplynulých letech se nezvykle tvarované budovy dostaly do obecného povědomí díky populárnímu seriálu Gomora. Ten vychází z bestselleru neapolského rodáka Roberta Saviana a líčí příběh neapolské mafie a to, jak organizovaný zločin ovlivňuje předměstí i samotnou Neapol.

Betonové bloky protkané azbestem a lemované zemí nikoho plnou odpadků tvořily dominantu severu Neapole pět desetiletí. Aktivisté se pověst místa a jeho obraz v médiích pokusili očistit a v posledních letech se zde situace skutečně zlepšila. Nemálo lidí si přesto přeje, aby budovy zmizely - nejvíce ze všech paradoxně místní. Před začátkem demolice rozvinuli její příznivci spolu s neapolským starostou Luigim de Magistrisem transparent s nápisem "Boj skončil vítězstvím. Sbohem".

Při demolici se nebudou používat výbušniny, úřady vybraly pomalejší cestu - betonové struktury kleštěmi rozeberou speciální demoliční stroje.

Z komplexu zůstane zachována pouze jedna z budov, kterou obsadí místní radnice. Při obnově území se počítá s novými silnicemi, parky a sítí veřejných služeb.
0 komentářů
přidat komentář