Výstava TERMÍN DNES! / DEADLINE TODAY!

99+ PŘÍBĚHŮ ARCHITEKTONICKÝCH SOUTĚŽÍ

Zdroj
Galerie architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
10.02.2010 00:20
Výstavy

Galerie architektury Brno, 12. března - 23. dubna 2010
Vernisáž 11. března 2010 v 19 hodin
Výstava, připravená rakouským sdružením - platformou pro architekturu wonderland, se snaží popsat a zachytit smysl, účel a funkci architektonických soutěží v architektonické praxi v Evropě. Organizátoři výstavy oslovili evropské architektonické kanceláře ve 25 zemích a získali 116 příběhů o průběhu soutěží, ze kterých vzešly projekty, představené na výstavě. Nejvyšší zastoupení ve výstavě mají architekti z Rakouska, Německa, Švýcarska, Portugalska a Španělska. Českou architektonickou scénu zastupují sdružení Skupina a architekt Jan Magasanik.

Výstava na desítkách projektů zkoumá a snaží se zhodnotit, jakou roli hrají architektonické soutěže v současné evropské kultuře, jak ovlivňují práci a myšlení architektů, jaký dopad mají na inovativnost a komplexnost vítězných návrhů. Soutěž může být šancí na úspěšný start kariéry i cenný zdroj profesionálních zkušeností, ale může být i absolutním propadákem.

Účast v soutěžích představuje zkoušku vlastních schopností tvůrce bez ohledu na předem dané podmínky, osobní kontakty, národnost, velikost kanceláře a pohlaví. Možnost experimentování a vývoje osobní vize je mnohem přímější než v obvyklém vztahu architekta a klienta. Vyhrát soutěž znamená mnohem víc než jen získat zakázku. Může to znamenat možnost okamžitého vzestupu, změnu měřítka dosavadních projektů, vstup do mezinárodního kontextu, specializaci. A významnou roli hraje také publicita, ocenění v rámci profese i mimo ni, uznání kolegů i široké veřejnosti. Na druhé straně soutěžení představuje významnou investici času, energie a peněz, a to s nejistým výsledkem. Stojí ocenění za toto úsilí?
0 komentářů
přidat komentář

Související články