Rokycany vyhlásily soutěž pro architekty na přestavbu sokolovny

Vložil
ČTK
06.11.2020 17:20
Rokycany - Rokycany vyhlásily veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci přes 100 let staré sokolovny. Objekt je téměř čtyři roky uzavřený, protože strop a krovy jsou napadené dřevomorkou. Oprava současného nebo stavba nového objektu má stát maximálně 360 milionů korun. Soutěž už byla vyhlášena, řekl ČTK Vojtěch Luxemburk z pražské firmy City Upgrade, která soutěž organizuje. Soutěžní návrhy musí být odevzdány do 15. března 2021 do 14:00.


"Nové centrum kultury města bude sloužit celému Rokycansku," uvedl Luxemburk. Předmětem soutěže je zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestavby objektu a veřejného parkoviště s minimálně 90 místy. Návrh bude podkladem pro projekt, který má podle verdiktu zastupitelů stát nejvýše 11,5 milionu Kč.

Město i organizátor chtějí, aby se přihlásilo co nejvíce ateliérů, což má zajistit nejkvalitnější návrh. Podmínky soutěže schválila Česká komora architektů, předpokládaná cena je dva miliony korun. Vítěze vybere sedmičlenná porota, v níž jsou čtyři nezávislí architekti a tři zástupci města - starosta a místostarostové. Komentovaná prohlídka kulturního domu bude 24. listopadu v 10:00.

"Pořád jsou ve hře všechny varianty od minimálně přestavby po výstavbu zcela nové sokolovny," uvedl starosta Václav Kočí (Pro naše Rokycany).

"V požadavcích je velký sál s kapacitou minimálně 400 míst, který nepůjde rozdělit, a malý s kapacitou 100 míst, ve kterém bude zajištěná funkce kina," řekla mluvčí radnice Tereza Maixnerová. Dále tam má být prostor pro menší restauraci a kanceláře. Stavba, kterou má město hradit hlavně ze svých zdrojů, začne nejdříve v roce 2022.

Honosnou neorenesanční sokolovnu, postavenou v letech 1902 a 1903, převzala radnice před třemi lety od TJ Sokol, který na opravu neměl peníze a nesplácel ani půjčku od města. V budově byla v říjnu 2016 uzavřena historická část - hlavní sál a salonky. Funguje pouze asi 30 let stará přístavba, v níž jsou hlavně kanceláře. Objekt na hlavní ulici z Plzně na Prahu není památkově chráněný.

Do sokolovny se vešlo až 600 lidí. Čtrnáctitisícové Rokycany teď nemají sál pro pořádání kulturních a společenských akcí. Podle místostarosty Jana Šaška (ODS) je nyní jediný sál v restauraci Střelnice, v níž nelze pořádat větší akce. Plesy se odehrávají v Žebráku a Plzni.
0 komentářů
přidat komentář

Související články