Rokycany letos zahájí celkovou opravu sokolovny za 354 mil. Kč

Vložil
ČTK
25.01.2023 18:40
Rokycany

Rusina Frei architekti


Rokycany - Rokycany letos zahájí celkovou opravu objektu sokolovny, kde vybudují za 354 milionů korun s DPH nové centrum kultury. V současnosti se zpracovává projektová dokumentace pro společné územní a stavební řízení. ČTK to řekl starosta čtrnáctitisícového města Tomáš Rada (Rokycanští patrioti). Objekt je šest let uzavřený, protože strop a krovy jsou napadené dřevomorkou.


"Součástí nových úprav jsou podzemní parkoviště, venkovní parkoviště a venkovní piazzetta (malé náměstí)," řekla mluvčí radnice Adriana Jarošová. Sokolovna, která byla dostavěna v roce 1905, byla v průběhu let doplněna o přístavbu malé tělocvičny v 20. letech a o přístavbu kulturního domu s velkou restaurací v 80. letech. "Obě přístavby budou kompletně odstraněny. Původní historický objekt sokolovny je ve špatném stavebně technickém stavu, ale vzhledem k jeho historické a urbanistické významnosti bude zachován a opraven do podoby z 50. let," uvedla mluvčí. Dům dostane novou střešní krytinu a krov a stropy, stavbaři ho dispozičně upraví, nové budou instalace vody, plynu, topení, kanalizace a elektro.

Přístavby podle Rady nahradí nová moderní část s malým multifunkčním sálem, novým vestibulem, tanečním sálem a zázemím pro účinkující. Pod nimi vznikne podzemní parkoviště. "Na novou přístavbu naváže volně přístupný veřejný prostor - piazzetta - a dále veřejné parkoviště. Piazzetta je navržena ve sklonu směrem k parkovišti a poskytuje přirozenou elevaci vhodnou pro venkovní kulturní akce a bezbariérový přístup do obou sálů kulturního centra," řekla Jarošová. Piazzettu budou lemovat stromy, stejně jako parkovací plochu. Začátek úprav je podle schváleného rozpočtu naplánován na letošek, dodal starosta.

Neorenesanční sokolovna není památkově chráněná. Stojí na hlavní okružní třídě města směrem na Prahu. Na podzim 2016 byla uzavřena, o rok později ji město převzalo od TJ Sokol. Zvažované byla i zbourání, které ale většina soutěžních návrhů architektů odmítla. Rokycany teď nemají sál pro pořádání akcí. Nové kulturní centrum poslouží pro plesy, koncerty, divadla, vzdělávací pořady, spolkovou činnost a besedy. "Bude zajímavé a cenově dostupné i pro Plzeňáky k pořádání maturitních a jiných plesů a kulturních akcí," řekla Gabriela Šímová z odboru rozvoje města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články