Praha zahájí výběr vítězného návrhu stavby Dvoreckého mostu

Vložil
ČTK
08.03.2018 16:40


Praha - Pražský magistrát obdržel několik desítek architektonických návrhů plánovaného Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5. Výběr konečného návrhu zahájí město v pátek. ČTK to dnes řekl ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Z desítek návrhů zhruba pět až sedm postoupí do druhé fáze výběru. Kdy bude známa vítězná podoba mostu, není jasné. Stejně tak, kdy by mohl být postaven. V  Praze jsou přes Vltavu tři desítky mostů a lávek.

Architektonicko-konstrukční soutěž bude mít dvě fáze. Komise posoudí jak vzhled mostů, tak bude hodnotit návrhy z ekonomického hlediska, zda ten který most lze postavit a zda se to městu finančně vyplatí. V hodnotící komisi jsou například primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a starostové dotčených městských částí, ale i odborníci a inženýři.

Plán postavit nový most vznikl již před lety. Spojovat by měl vltavské břehy zhruba mezi ústím Jeremenkovy ulice v Praze 4 a mezi lihovarem na Smíchově. Měl by být pro pěší a tramvaje a rovněž by měl umožňovat přejezd záchranářům, případně autobusům MHD. Náklady na stavbu, ani kdy se začne stavět, není jasné.

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Vznikl jako součást tunelového komplexu Blanka a nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný "rámusák", jehož provoz byl slavnostně ukončen 7. října 2013 jízdou muzejní tramvaje. Loni v  prosinci se zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Řada dalších mostů v Praze je ve špatném stavu a město chystá jejich opravy.

0 komentářů
přidat komentář

Související články