Dokumentace mostu mezi Dvorci a Smíchovem vyjde na 110 milionů Kč


Praha - Projektovou dokumentaci plánovaného Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a Prahou 5 zpracují vítězové architektonické soutěže, kterou město na podobu stavby vypsalo. Těmi jsou ateliéry Tubes a Atelier 6, hodnota zakázky je 110 milionů korun. O zadání dnes rozhodli pražští zastupitelé. Stavba by podle odhadů měla vyjít zhruba na miliardu korun, podle schváleného dokumentu by most mohl být hotov za čtyři roky.


Hlavním účelem plánované stavby je zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. Most bude sloužit pouze vozům MHD, chodcům a cyklistům, s auty se na něm nepočítá. Východní vyústění mostu bude umístěno u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Západní pak povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky Dvorecký most.

Město vybralo autory návrhu mostu v architektonické soutěži, kterou vyhlásilo koncem loňského roku a přihlásilo se do ní 45 návrhů. Vítězný návrh odkazuje na kubismus a nemá žádnou konstrukci nad mostovkou, takže podle členů výběrové komise nenásilně zapadne do vltavského údolí.

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Vznikl jako součást tunelového komplexu Blanka a nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný "rámusák", jehož provoz byl slavnostně ukončen 7. října 2013 jízdou muzejní tramvaje. Loni v prosinci se zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Město připravuje tendr na stavbu nové. Řada dalších mostů v Praze je ve špatném stavu a město chystá jejich opravy, připravuje také stavby několika nových mostů a lávek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články