Praha 5 navrhne, aby se nový most přes Vltavu jmenoval Havlův nebo Zlíchovský

Vložil
ČTK
22.12.2021 14:50
Praha


Praha – Radnice Prahy 5 navrhne, aby se plánovaný nový most přes Vltavu mezi Podolím a Smíchovem jmenoval Havlův nebo Zlíchovský. Tento týden se na tom usnesla rada městské části. Magistrát při přípravě projektu most označuje jako Dvorecký. Pojmenování v metropoli schvalují městští radní na návrh magistrátní místopisné komise, které Praha 5 hodlá svoje návrhy předložit.


Nový most propojí Prahu 4 s Prahou 5 a začátek jeho stavby plánuje magistrát na polovinu příštího roku. Stavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy.

Návrh pojmenovat most Havlův odkazuje podle dokumentu schváleného radními Prahy 5 na prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i na na jeho děda Vácslava Havla a strýce Miloše Havla. Druhý navržený název pak vychází z místopisu, na levé straně řeky má most ústit právě na Zlíchově.

Magistrát nyní plánovaný most označuje jako Dvorecký, podle vedení Prahy 5 je však pojmenování Zlíchovský vhodnější. "Poloha mostu byla sice původně plánována s vyústěním do místa původní osady a dnešní zastávky MHD Dvorce, ale v průběhu příprav byla posunuta na sever a most již dnes do Dvorců nesměřuje," stojí v dokumentu. Vhodné je podle radnice také připomenout fakt, že Zlíchov byl místem jedněch z nejtěžších bojů při Pražském povstání na konci druhé světové války.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky.

Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části. Po schválení jejím vedením je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Pojmenování veřejných prostranství nesmí být podle zákona po nikom žijícím.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nový most v Praze
Mgr. Jaroslav Kovanda
28.12.21 04:45
rozum do hrsti
Pavel Chrastina
28.12.21 08:22
Zlíchovský
Vích
29.12.21 01:05
Rozum do hrsti
Mgr. Jaroslav Kovanda
29.12.21 01:46
zobrazit všechny komentáře

Související články