Do soutěže na novou čtvrť v Náchodě přišlo 26 návrhů

Vložil
ČTK
12.10.2020 21:50
Náchod

Náchod – Do mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra Náchoda přišlo radnici 26 návrhů od architektů z Česka i ciziny. Do druhého kola porota vybrala pět postupujících ateliérů. Dopracované návrhy mají odevzdat do 11. prosince. Výsledky soutěže spolu se všemi návrhy by měly být známé v lednu 2021. V lokalitě nedaleko náchodského zámku o rozloze téměř tří hektarů by měla v budoucnu vzniknout městská čtvrť pod názvem Nová Tepna.


Radnice byla podle starosty Jana Birkeho (ČSSD) pozitivně překvapena tím, jaké množství návrhů a v jaké kvalitě se sešlo. "Je zřejmé, že nákup tohoto lukrativního pozemku v centru do majetku města je naprosto unikátní v rámci nejen České republiky, ale i Evropy. Do návrhů byly zakomponovány nejen požadavky města, ale především občanů," uvedl starosta.

Architekti měli navrhnout podobu čtvrti se zahrnutím veřejných a soukromých služeb, bydlení, výrobou, výzkumem či obchody. Výsledkem soutěže by měla být územní studie, která bude základem pro vznik celé nové náchodské čtvrti. Dosavadní soutěž podle radnice ukázala, že je dost místa i pro veřejné stavby, jako je výjezdová stanice záchranné služby, hasičská zbrojnice, mezigenerační centrum, mateřská škola či komunitní centrum.

Vypsání soutěže předcházela od loňského podzimu jednání s odborníky, veřejností, dotčenými orgány a potenciálními investory. V dotazníku vyjádřilo svůj názor na podobu Nové Tepny téměř 700 obyvatel města.

Autor vítězného návrhu získá odměnu milion korun. Za druhé místo je odměna 750.000 korun a za třetí půl milionu. Zbylí dva účastníci druhého kola dostanou po 200.000 korunách.

Strategickou parcelu nedaleko náchodského zámku o rozloze 2,57 hektaru město koupilo v červnu 2018 od firmy JTH Holding téměř za 56 milionů korun. Po nákupu dala radnice hromady sutin z rozbořené Tepny uklidit. Zatím část pozemku slouží jako parkoviště.

Firma JTH Holding na pozemcích chtěla postavit obchody. Projekt hypermarketu nedaleko zámku měl ale v dvacetitisícovém městě mnoho odpůrců. Firma nakonec pozemky i s hromadami suti prodala městu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články