Náchod – Skupina čtyř architektů z Polska zvítězila v mezinárodní architektonicko-urba- nistické soutěži města Náchoda na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Do soutěže radnici přišlo 26 návrhů od architektů z Česka i ciziny. Do druhého finálového kola postoupilo pět ateliérů. Výsledky, jak o nich rozhodla porota, dnes vyhlásila radnice.
Porotci označili za nejlepší návrh polského týmu ve složení Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Wladyslawa Kijewska a Aleksander Sojka z Varšavy. Podle jejich návrhu by v lokalitě nedaleko náchodského zámku o rozloze téměř tří hektarů měla v budoucnu vzniknout městská čtvrť pod názvem Nová Tepna.
Vítězný tým by měl pro město přibližně do konce letošního roku zpracovat územní studii a architektonický návrh budov, které si město určí. "Důležité bude také vytvořit manažerský tým lidí, kteří budou celý projekt kontrolovat, koordinovat a povedou jednání s developery, investory, bankami a dalšími institucemi. Dále bude nutné v tomto území vytvořit zcela novou infrastrukturu," uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka.
Strategickou parcelu nedaleko náchodského zámku o rozloze 2,57 hektaru město koupilo v červnu 2018 od firmy JTH Holding téměř za 56 milionů korun. Po nákupu dala radnice hromady sutin z rozbořené Tepny uklidit. Následně město začalo chystat architektonickou soutěž, kterou vypsalo loni v květnu. Vyhlášení soutěže předcházela jednání s odborníky, veřejností, dotčenými orgány a potenciálními investory.
Nová Tepna by podle radnice dvacetitisícového města měla být výkladní skříní urbanismu v Česku a dokladem schopnosti veřejného sektoru řešit komplikovaná bývalá industriální území v centrech měst. "Cílem soutěže bylo vytvořit živou a občany ceněnou část města navazující na historické centrum," uvedla radnice.
Vítězný návrh počítá s budovami pro bydlení, administrativu, obchody, služby, mateřskou školu či komunitní centrum. Zahrnuje i místo pro stanici hasičů a záchranné služby či případné výzkumné technologické centrum. Na okraji zóny počítá s objekty pro lehkou výrobu. Důraz architekti kladli na velké množství zeleně a vodních prvků.
Podle vítězů soutěže se jejich návrh zaměřuje zejména na přizpůsobivost klimatu a sociální soudržnost. "Hlavní myšlenkou návrhu je vytvořit pohodlné, inkluzivní a obnovující se prostředí," uvedli.
Podle předsedy poroty, architekta Jaroslava Wertiga z pražského ateliéru A69, polští architekti nejlépe pochopili vztahy v území. "Založení dvou os, které vycházejí od navrženého náměstí u Tepny logicky a přehledně člení území na urbanistické bloky. Plán je jednoduchý a přehledný, respektuje ve velké míře stávající stavby a majetkové poměry v místě. Jednotlivé stavební bloky lze postupně zaplňovat v čase a není nutné je jako celek stavět najednou," uvedl.
"Začínáme tvořit naprosto unikátní projekt - novou čtvrť přímo v centru Náchoda. Těší mě, že o jeho budoucí podobě rozhodovali sami občané, jejichž přání se promítla i do vítězného návrhu," uvedl starosta Jan Birke (ČSSD).
Druhé místo v soutěži získal český tým pod hlavičkou architektonické kanceláře gogolák+grasse. Třetí místo obsadila skupina čtyř architektů z Moskvy. Autor vítězného návrhu získá odměnu milion korun. Za druhé místo je odměna 750.000 korun a za třetí půl milionu. Zbylí dva účastníci druhého kola dostanou po 200.000 korunách.