Adepti na tvorbu pavilonu na Expo se mohou přihlásit do soutěže

Zdroj
Lucie Petrová
Vložil
ČTK
21.06.2013 21:20
Praha


Praha - Zájemci o vytvoření a postavení českého pavilonu na světové výstavě Expo 2015 v Itálii se mohou hlásit do výběrového řízení od pondělí, kdy bude soutěž zveřejněna ve věstníku veřejných zakázek. Soutěž bude uzavřena v září, kdy také komise vybere vítěze. Český stát počítá s tím, že si pavilon od zhotovitele a spoluinvestora české účasti pronajme na deset měsíců.
    Zaplatí za to až 50 procent nákladů, maximálně 60 milionů korun. Po skončení výstavy si vítěz soutěže pavilon rozebere a odveze, řekl dnes ČTK generální komisař české účasti Jiří Potužník.
    Soutěž bude z časových důvodů jednokolová, vybraný zhotovitel bude mít za úkol navrhnout komplexní řešení české účasti. Mezi to patří vytvoření pavilonu a řešení jeho okolí, architektonická koncepce, zpracování projektové dokumentace a nezbytných povolení pro realizaci pavilonu, řešení expozice, multimediálního prostoru v pavilonu, provoz a údržbu. V pavilonu mají být restaurace i kanceláře.
    Vnitřní expozice pavilonu má být ukázkou toho nejlepšího, co česká věda může světu nabídnout k zadanému tématu "Potraviny pro planetu, energie pro život". Italy zaujaly například mimořádné objevy v ČR v oblasti nanotechnologií a biochemie aplikované v zemědělství a čištění vody, které posouvají vývoj tématu do budoucnosti.
    Na vytvoření expozice se budou podílet kraje, multimediální projekce vznikne ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a formou soutěže mezi vysokými školami.
    Vláda souhlasila s českou účasti na příští světové výstavě, podmínkou souhlasu k akci s rozpočtem 180 až 260 milionů korun bylo poprvé zapojení soukromého sektoru do spolufinancování. Celkové příspěvky soukromníků a dalších partnerů mají být kolem 50 milionů korun. I po skončení Expa v říjnu 2015 by měla být stavba pavilonu využívána. Případný investor by tak získal objekt i renomé.
    Výstavní areál Expo 2015 se nachází v severozápadní části Milána. Jeho rozloha je 1,1 milionu čtverečních metrů, z toho 200.000 čtverečních metrů zabere plocha pavilonů. Česko si pozemek pronajalo v dubnu. Do dnešního dne se k účasti zaregistrovalo 129 zemí.

0 komentářů
přidat komentář

Související články