Bude vypsána náhradní soutěž na tvůrce pavilonu na Expo

Vložil
ČTK
08.10.2013 16:35
Praha

Praha - Náhradní výběrové řízení na zhotovitele českého pavilonu na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně bude vypsáno ve čtvrtek, mohly by se do něj zapojit i zájemci z Itálie. Do první soutěže v září se nikdo nepřihlásil. Vyplývá to z materiálu, který má ve středu projednat vláda. Podle něj přípravy komplikuje jak politická situace, tak fakt, že se dosud podobný projekt sdílených veřejných a soukromých investic nerealizoval.
    Kancelář generálního komisaře budoucí české účasti je podle materiálu nicméně přesvědčena, že se projekt podaří dodělat v termínu, i když už má skluz. Lhůta pro podání zájemců o vytvoření pavilonu skončí 2. prosince, nejlepší návrh má být vybrán 13. prosince.
    Rozpočet na akci by měl být v rozmezí 180 až 210 milionů korun, z čehož 70 milionů připadne z předchozí světové výstavy v čínské Šanghaji, na 60 milionů připadne ze zdrojů ministerstva zahraničí. Zbytek mají zaplatit další partneři nebo soukromý sektor. V půlce září kancelář evidovala příslib 56 milionů ze zdrojů třetích stran, čímž byl o šest milionů korun splněný minimální limit, zmiňuje materiál.
    Kancelář generálního komisaře bude ve výběrovém řízení hledat komplexní řešení české účasti. Mezi to patří vytvoření pavilonu, architektonická koncepce, projektová dokumentace, získání povolení pro realizaci pavilonu, realizace vnitřní expozice, provoz a údržba pavilonu. Výsledkem by ale tentokrát měla být stavba dočasná, která se po skončení Expa demontuje.
    Vláda loni souhlasila s českou účasti na příští světové výstavě, podmínkou souhlasu k akci s rozpočtem 180 až 260 milionů korun bylo poprvé zapojení soukromého sektoru do spolufinancování.
    Expozice pavilonu by měla obsahovat tematickou Laboratoř života, národní část, multimediální projekci, restauraci. Vnitřek by měl navažovat na výsledky české vědy a být v souladu s tématem světové výstavy, kterým jsou "Potraviny pro planetu, energie pro život".
    Italy v minulosti zaujaly například mimořádné objevy České republiky v oblasti nanotechnologií a biochemie aplikované v zemědělství a čištění vody, které posouvají vývoj tématu do budoucnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články