Vyladění do francouzského tónu

Vložil
Tisková zpráva
30.05.2011 08:00
Rodinný dům a jedna rodina toužící po troše francouzské atmosféry v propojeném prostoru jídelny a obývacího pokoje. Kolik chybělo k realizaci a co k tomu bylo třeba? Nabídka služeb na internetu přinesla změnu rychlostí 21. století.

KamiDesign, studio designérů a architektů spojené a zaštítěné jménem Ing. arch. Kamily Douděrové, přijalo přes internet následující zakázku: zútulnit a celkově změnit atmosféru obývacího pokoje. "Klienti nás oslovují pro vytvoření návrhu jejich interiéru. Naším úkolem je vytvořit ho naprosto v souladu s jejich představami a životním stylem. Důležitá je tedy první konzultace s klientem, kde mluvíme o jejich oblíbených barvách, materiálech a jejich představě o interiérovém stylu," popisuje Pavla Knorová z KamiDesign, jak obvykle probíhá začátek spolupráce s klintem. Krédem studia je naslouchání představám klienta. Interiérový designer je pouhým průvodcem, který vede klienta ke správnému cíli.

Prvním úkolem přestavby bylo pochopit, na čem je postavená představa francouzské atmosféry. Jaké barevné tóny, jaké materiály a především jaké doplňky budou této představě odpovídat. Na návrhu s Pavlou Knorovou pracovala i Kamila Douděrová a výsledek rodinu natolik oslovil, že ho chtěla realizovat beze zbytku, a tak si od studia KamiDesign nechala přestavbu i prakticky vést. Všechny detaily zakomponované v návrhu interiéru bylo možné shromáždit do tří týdnů, realizace na klíč tak byla přesně podle přání klientů, tedy co nejdříve.

Pavla Knorová celkový návrh hodnotí jako mix francouzských stylů a jako spojení originálních kusů: "Každý kus zvoleného nábytku je svým způsobem originální. Nábytek je vyráběn ze starého dřeva." Zvolené obrazy coby hlavní doplňky interiéru jsou také originální kusy zhotovené na míru. "Obrazy jsme vybírali s citem. Pomohl nám v tomu projekt Obrazy na míru společnosti Profimedia, který nabízí výběr z 20.000 motivů a barevných kombinací. Velkou výhodou je navíc výroba na míru- zhotovení vámi zvoleného rozměru obrazu," popisuje výběr Pavla Knorová.

Celkově je interiér laděn do jemných smetanových až hnědých tónů. Nábytek i textilní doplňky tvoří neutrální podklad, na který bylo třeba umístit výraznější, ale se stylem místnosti plně souznějící doplňky. "Volbou pro tento případ interiéru ve francouzském stylu byl fotoobraz s motivem Lilie a Kalokvětu, které spolu na tmavě hnědém podkladu vytváří jeden z hlavních doplňků interiéru," vysvětluje volbu motivů Pavla Knorová a doplňuje: "Motiv květiny je v této barevné kombinaci jistě vhodně zvoleným. Pokud bych ale měla vybírat z jiných motivů, pak bych v nabídce Obrazů na míru volila černobílé fotografie, které by byly také vhodné."

Pavla Knorová zpětně přiznává, že by obdobná zakázka zadaná od rodiny žijící v panelovém bytě nebyla tak snadno realizovatelná. Velkou pomocí jistě byla jak rozloha, tak umístění místností v těsném kontaktu se zahradou a samotné propojení se zahradou francouzskými okny.
   
Pokud bychom návrh sledovali krok za krokem tak, jak budoval francouzskou atmosféru, viděli bychom, že byly zvoleny tři základní komponenty - masivní dřevěný nebo proutěný nábytek v přírodních barvách, s přírodou souznějící motivy květů a kovové doplňky. K těmto klíčovým prvkům byly voleny neutrální  textilní doplňky v celém prostoru: závěsy, polštáře, přehozy i prostírání u jídelního stolu.

Nabídku v oblasti dekorací, která byla pro tento projekt klíčová, hodnotí Pavla Knorová jako stále o krůček zaostávající za nabídkou v zahraničí. Obecně chybí pestrost motivů a barevných kombinací, která designérům svazuje ruce. Každé rozšíření a novou nabídku, třeba jako nabídku Obrazů na míru, hodnotí jako přínos a možnost jít v tvořivosti o něco dál. "Kombinace stylů může být velice zajímavá, pokud je řešena s citem," uzavírá Pavla Knorová.

Ne všichni klienti si realizaci návrhu v design studiu objednají. Některým stačí navedení a základní tipy, čeho se držet a co do interiéru vnést. Odcházejí tedy s představou, kterou je nutné samostatně ztvárnit. "Právě pro ty, kteří si chtějí dekorace vybírat sami, nabízí web www.ObrazyNaMiru.cz pomocnou ruku a navede je skrze základní volby barev, formátu a témat motivů k užšímu výběru obrazů, které by právě jejich interiér vhodně doplnily," vysvětluje, jak byl web názorně koncipován, manažerka projektu Andrea Musílková. "Další možností je zvážit během výběru i motivy, které jsou mezi zákazníky nejoblíbenější, nebo se nechat vést obecně  doporučovanými motivy pro jednotlivé obytné zóny - kuchyň, ložnici nebo třeba i koupelnu," dodává Andrea Musílková.
   
Pro ty, kteří sami designéra nebo bytového architekta nenavštívili, protože neuvažují o zásadnější přestavbě a chtějí pouze redekorovat a změnit atmosféru svého bydlení za pomoci detailů a dekorací, nabízí tento web i obecná doporučení designéra Davida Plouhara. V internetové poradně Davida Plouhara se na webu dočtete například o názorech na barevné kombinace výmalby a obrazů, o vhodnosti tapet a obrazů podle povahy prostor nabo o výhodách nového trendu rámovat obrazy na tzv. blind rám, který zůstává neviditelnou výstuží obrazu a dává plně vyniknout zvoleným motivům.
0 komentářů
přidat komentář

Související články