Pořizujete dřevěnou podlahu a hledáte ten správný dekor? Zkuste univerzální a přitom velkorysý 2-lamelový vzor...

Trendy panují i u dřevěných krytin a možností je nepřeberně, stačí si jen dobře vybrat.

Vložil
Tisková zpráva
04.01.2012 11:00
O dřevěných podlahách se dá psát z různých úhlů pohledu, od techničtějších témat až po otázku designu a funkčnosti. Většinou se však jednotlivé tematické oblasti nedají striktně oddělit, a tak se v článcích s větším či menším důrazem setkáváme s informacemi o konstrukci podlahy, typu dřeviny, povrchové úpravě či způsobu údržby. Často diskutovaným tématem jsou rovněž trendy, jakými se dřevěné krytiny ubírají.
A ač dřevěné podlahy trendům podléhají na rozdíl od nábytku či barevnosti stěn méně intenzivně a v interiéru představují spíše nadčasový prvek, můžeme dle slov Ing. arch. Jana Kratochvíla, architekta a šéfredaktora odborného portálu o architektuře Archiweb.cz, pozorovat větší ochotu experimentovat a volit do svých interiérů krytiny z netypických dřevin až s dramaticky plastickou strukturou. "V současné době pozorujeme zájem o 1-lamelové palubky s povrchovou úpravou přiznávající přirozenou krásu surového dřeva, tedy se záměrným povrchovým "poškozením" z výroby, kartáčovanou a mořenou strukturou, ošetřenou olejem, lazurou či lakem," doplňuje Jiří Blažek z firmy Kratochvíl parket profi.

Přestože trendy "hovoří" jednoznačně, při volbě jakéhokoli materiálu v první řadě záleží na našich přáních, požadavcích i na celkovém konceptu a architektonickém řešení interiéru. Kromě dobře známých 1 lamelových palubek, které se lépe hodí do velkých prostor, neboť zde lépe vynikne jejich standardní i maxi formát, patří mezi oblíbené také 3 lamelové krytiny. Ty jsou díky svému jemnějšímu vzoru univerzálněji použitelné, ideálně do menších prostor. Často se však bohužel zapomíná na velmi působivý dekor 2 lamel, který je vysoce univerzální a hodí se téměř kamkoliv. "Dvoulamelové podlahy mám v oblibě čím dál více. Ve svých projektech se pokaždé snažím navrhovat jednolitou podlahu, která plynně propojí všechny místnosti, a právě tento typ dřevěných vícevrstvých podlah mé nároky splňuje. 2 lamelový dekor svým vzhledem evokuje tradiční masivní vlysy a navozuje dojem solidnosti," vysvětluje Jan Kratochvíl.

Dřevo v roli oblíbené a stále nově zpracovávané stálice
I přes všechna odborná doporučení a nepsaná pravidla je však třeba si uvědomit, že každý interiér má specifickou atmosféru a neexistuje univerzální recept na jeho designové, potažmo materiálové provedení. Proto vždy záleží na osobních sympatiích každého z nás. Dřevěné podlahy můžeme řadit mezi tradiční typy podlahových krytin, neboť ať se jejich sortiment neustále rozšiřuje, od prvních prkenných podlah, přes masivní vlysy až po nadčasové a environmentálně ohleduplné vícevrstvé dřevěné podlahy s různorodými typy povrchových úprav, vždy budou oblíbené a funkčně spolehlivé. Přirozenou atmosféru dřevěné podlahy nenahradí ani sebelepší imitace laminátu či vinylu. Z pohledu povrchové úpravy vzrostl zájem o olejované dekory, které jsou sice oproti těm lakovaným náročnější na údržbu, na druhou stranu však přinášejí a podtrhují přirozenou krásu dřeviny. Jejich volbu je dobré před finálním rozhodnutím dobře zvážit. Každý odborník by vás na plusy i mínusy jednotlivých typů podlahových krytin měl upozornit, pro potřebné informace se můžete obracet například na specializovanou síť s podlahovými krytinami 1 FLOOR.

Virtuální showroom Kährs vás pomůže nasměrovat z pohodlí domova
Nejde-li vám se z jakýchkoli důvodů rozhodnout mezi 1 lamelovým nebo 3-lamelových dekorem, zkuste zvolit právě vzor 2-lamel. V sortimentu společnosti Kratochvíl parket profi, která se v oblasti dřevěných podlah zaměřuje výhradně na vícevrstvé krytiny, lze vybírat ze 36 dekorů z 6 různých kolekcí. K dispozici jsou dřeviny dub, buk, ořech, třešeň, jasan i javor. Kromě tradičních vícevrstvých podlah tloušťky 15 mm, lze doporučit také štíhlé 7mm lamely, které se lépe instalují do prostor s omezenou konstrukční výškou. Krytiny se pokládají buď plovoucím způsobem, neboť jsou u většiny kolekcí již z výroby vybaveny zámkovým spojem, anebo je lze k podkladu přilepit celoplošně. Možností je, jak je vidět, nepřeberně, rozhodování však bývá pro celou řadu z nás složitější. Kromě projektantů, architektů anebo techniků z podlahových studií, kteří poradí odborně, můžete pro prvotní inspiraci "zajít" například do virtuálního showroomu Kährs, který lze v českém jazyce navštívit na www.kpp.cz.

Pro více informací o dřevěných vícevrstvých krytinách navštivte www.kpp.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články