KOMA otevřela unikátní Vývojové a inovační centrum modularity

Vložil
Tisková zpráva
26.11.2021 14:55
KOMA MODULAR s.r.o.

Žádný pravý úhel, střecha v úrovni přilehlé komunikace. Nová budova v areálu firmy KOMA boří zažité stereotypy o modulární výstavbě. Díky spolupráci s architektonickým duem Michal Krištof a Ondřej Chybík se jim podařilo vytvořit unikátní prostor s plochou 170 m2 jen s pomocí 6 modulů s lichoběžníkovým půdorysem.

REVOLUCE V MODULÁRNÍ VÝSTAVBĚ

Budovu můžete postavit z různých materiálů – z cihel, panelů nebo z celých modulů. U Vývojového inovačního centra KOMA posunula tento koncept o kus dál tím, že je využitý a vyplněný prostor právě mezi moduly. Zadáním inovačního centra bylo osvobodit modulární architekturu od striktně pravého úhlu. „Chtěli jsme překročit pravoúhle omezení a ukázat i jiné možnosti,“ vysvětlují autoři projektu, architekti Chybík a Krištof. „Klasické modulární objekty jsou tvořeny pravoúhlými moduly o maximální šířce, délce a výšce z důvodů přepravy a možností výrobní linky. Právě kvůli tomu jsou objekty tvořeny kladením jednoho modulu vedle druhého. Dublují se u toho konstrukce na sobě i vedle sebe. Systém je výborný pro určitý účel, pokud má však investor jinou než pravoúhlou parcelu, nebo chce prostor jiného než pravoúhlého charakteru, vyšší výšku či šířku, je do určité míry omezen,“ říká architekt Michal Krištof.

Celý koncept architekti podtrhli barevností – všechny moduly jsou uvnitř matně černé a ukrývají kompletní zázemí od technické místnost, přes šatny, kuchyňku, sanitární zařízení, až po multimediální vybavení nebo showroom. Naopak prostory mezi moduly tvoří prostorný open space v kontrastní bílé barvě s využitím perforovaného plechu, designově vychází ze vzhledu laboratoře. Aby se s prostorem dalo pružně pracovat, je uvnitř vytvořený důmyslný systém bílých závěsů, pomocí kterých lze prostor proměnit na jednotlivé kanceláře nebo otevřít pro konference. „Nábytek je taktéž modulární, lze jej měnit dle dispozičního uspořádání interiéru,“ doplňuje Martin Hart. K podpoře tvořivé činnosti přispívají i dvě pyramidy s vysokou světlou výškou zakončené světlíky. Tyto pyramidy vystupují ze zelené střechy. „Tato střecha je v úrovni přilehlé komunikace, takže Vývojové centrum nijak nenarušuje dominantní pohled na EXPO pavilon,“ říká Hart.

CENTRUM MODULÁRNÍ VÝSTAVBY

Jak již KOMA v minulosti ukázala, směřuje ke stále náročnějším projektům. Důkazem je nejen zmiňovaný pavilon EXPO, ale také například první modulární nemocniční pavilon v ČR nebo dodávka modulárních letišť do Senegalu. „Je třeba reagovat na zpřísňující legislativní požadavky a další výzvy, které jsou charakterizovány hesly – digitální firma, cirkulární ekonomika, udržitelnost, modularita…“ , říká vedoucí Vývojového a inovačního centra modularity, Ing. Martin Hart. Uvnitř této budovy bude vznikat budoucnost modularity, má proto sloužit jako mozek výrobků KOMA Modular. Úkolem je inovovat současné výrobkové řady, vymýšlet speciální a náročné projekty nebo třeba pořádat konference napříč obory, kde modularita může najít své uplatnění.

V inovačním centru vzniklo celkem 12 pracovních míst nejen pro pracovníky KOMA Modular, ale také pro specialisty a externisty z různých odvětví, které chce KOMA přizvat k jednotlivým projektům. Další činností je také Škola modularity, která chce propojovat různé obory právě přes modulární myšlenky, vzájemně se inspirovat a přispět k cirkulárnímu chápání ekonomiky.

0 komentářů
přidat komentář

Související články