Bydlení v souladu s přírodou – PREFA falcované tašky odolají každému počasí

Vložil
Tisková zpráva
30.05.2013 17:50
Velký sen si splnil stavitel se svou rodinou v idylické vesnici Castelrotto nedaleko Bolzana, kde postavil dům v prostředí nádherné přírody. Aby byl objekt v souladu s okolním terénem a nenarušil celkový pohled na krajinu, kladl se důraz a vysoké nároky při výběru použitých materiálů. Odolné a trvanlivé hliníkové falcované tašky PREFA se ukázaly jako ideální volba. Nabízejí různé možnosti řešení a jsou i ve variantě s hladkým povrchem, na kterém se neusazují tolik organické nečistoty, listí apod.


Příroda v okolí Bolzana je nádherná po celý rok, známé jsou zejména lesy v podzimních barvách, proto je také oblíbeným místem pro turisty milující přírodu. Z tohoto důvodu se stavitel v létě 2012 rozhodl na území obce Castelrotto realizovat svůj vysněný projekt, který dokonale zapadá do jihotyrolské krajiny, zároveň vytváří útulný rezidenční a rekreační dům s několika samostatnými jednotkami pro celou rodinu. Severní strana budovy hraničí s  lesem, směrem na jih se otevírá rozlehlá krajina. Architekt Michael Mumelter z firmy Comfort Architecten plánoval stavbu, která by souzněla se všemi zvláštnostmi krajiny. Na okraji lesa je fasáda spíše uzavřená, přední strana je světlá a stále transparentní. Při výběru správného produktu pro zastřešení bylo třeba vzít v úvahu nejen okolní přírodu, ale zohlednit i přísné požadavky obce Castelrotto, falcované tašky PREFA splnily tyto požadavky v každém ohledu.

PREFA falcované tašky – rozmanitá střecha s dlouhou životností

Michael Mumelter vysvětluje: „Vzhledem k umístění na okraji lesa dochází během celého roku, obzvláště na podzim, k ukládání organických nečistot na střešní plochu. Tvořením humusu a vegetace může dojít k dlouhodobému poškození střechy. Proto je hliník s hladkým povrchem, který nabízí nízkou přilnavost povrchu, ideálním řešením.“ Vzhledem k tomu, že kvůli stavebnímu omezení obce nesměl být použitý svitkový plech, se majitel spolu s architektem rozhodli pro falcované tašky PREFA. „Velká škála barev, hladký povrch, čistý design a nízká hmotnost tohoto hliníkového produktu, který málo zatěžuje střešní konstrukci, byly dalšími plusy“, řekl Mumelter. Rozhodující byly také zkušenosti místního klempíře Othmara Messnera s použitým materiálem, stejně jako jeho znalosti místních podmínek. „Moje firma sídlí přímo v Castelrotto, a proto jsem situaci umístění domu v blízkosti lesa znal předem. Vzhledem k odolnosti hliníkových falcovaných tašek proti korozi a snadné instalaci byly jedinou a správnou možností.“Střecha silná jako býk – se zárukou 40 let
Celkem 250 m2 střešní plochy bylo pokryto falcovanými taškami PREFA, které dávají budově celkový harmonický vzhled, ale také velmi trvanlivý kryt, který odolává povětrnostním podmínkám a organickým nečistotám, jako je například listí. Dlouhověkost u falcovaných tašek PREFA je více než jen slogan, na základní materiál – hliník – při jeho přirozeném zatížení a odborné pokládce se poskytuje záruka 40 let vůči zlomení, korozi a škodám způsobených mrazem. Reinhold Augschöll, technický poradce firmy PREFA v Jižním Tyrolsku, zdůrazňuje v této souvislosti další zajímavost: „Majitel domu od začátku projektu uvažoval o dlouhodobějším využití velké střešní plochy v budoucnosti dovybavení přídavným fotovoltaickým zařízením, které by bylo šetrné k životnímu prostředí. I na tento produkt garantuje PREFA záruku 40 let, pokud jsou moduly správně nainstalovány. To bylo nezanedbatelné kritérium při rozhodování, a jak už dnes víme, poptávka po fotovoltaických modulech rychle roste.“

Technické parametry
Falcované tašky PREFA umožňují různé možnosti řešení. V nabídce jsou v hladkém provedení nebo s povrchovou úpravou stucco, která obsahuje osm standardních barev. Hliník je i přes malou tloušťku 0,7 mm mimořádně silný a odolný, přední strana je opatřena dvouvrstvým vypalovaným lakem, zadní strana ochranným lakem. Se svými 2,3 kg/m² jsou falcované tašky PREFA skutečně velmi lehké a vydrží vysoké zatížení. Díky nosnosti až 800 kg/m² lze doporučit falcované tašky PREFA i do náročných podmínek. I jednoduchou instalací můžou falcované tašky PREFA bodovat, na 1 m² střešní plochy je nutné použít pouze 4 falcované tašky (v rozměru 600 x 420 mm v položené ploše). Zdola nahoru jsou tašky pokládány nepřímo, tj. jedna taška se pokládá přes druhou (na vazbu), na plné bednění uchycené s dvěma patentovanými příchytkami. Tím je dosaženo, že střecha je odolná proti větru a dešti, není vidět žádný rušivý element - hřebík nebo příchytku a celkový obraz střešní plochy působí klidně. Různé plechové díly, jako například oplechování komínu nebo ukončení střechy jsou barevně sladěny s barvou střešní krytiny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články