PREFA oblékla vídeňskou ekonomickou univerzitu

Vložil
Tisková zpráva
24.03.2014 14:35
Eduardo Arroyo Muñoz
NO.MAD Arquitectura

Údaje o stavbě
Místo: Prátr, Vídeň
Objekt: kampus Vysoké školy ekonomické (Wirtschaftsuniversität Wien)
Výstavba:od jara 2011 do konce roku 2013
Plocha: plocha fasády: 4500 m2
Architekt: NO.MAD Arquitectos
Montážní firma: MaTech
Na konci loňského roku byl otevřen nový architektonický symbol Vídně – kampus Vysoké školy ekonomické (Wirtschaftsuniversität Wien). Na největší univerzitní půdě Evropy byla třetina budov opláštěna hliníkovými kompozitními panely PREFA Reynobond, a to v působivé kombinaci se skleněnou fasádou.Na návrzích budov pracovalo několik světově proslulých architektonických kanceláří. Španělská architektonická kancelář NO.MAD Arquitectos z Madridu byla zodpovědná za nákresy. Za realizaci odpovídala vídeňská firma Vasko + Partner Ingenieure ve spolupráci s DI Reinhardom Muxelem.

Neobvyklá barva v kombinaci s technologickým pokrokem

Firma PREFA realizovala již mnoho zajímavých architektonických kousků. „Nicméně administrativní budova kampusu byla zvláštní výzvou. Vzhled a ekologická i ekonomická udržitelnost byly u architektů prioritou. Výběr fasádního materiálu tak nakonec padl na lehké velkoplošné hliníkové panely PREFA Reynobod, provedené v nestandardní barvě se speciálním stupněm odlesku. Výsledné optické efekty jsou velmi působivé, celá fasáda odráží nejenom oblohu, ale i okolní přírodu. Budova tak dokonale ladí s okolím,“ popisuje projektant ze společnosti PREFA Micheal Bayr.

Optické efekty bylo možné provést pomocí dvou rozhodujících prvků: speciální fasádní konstrukce a zvláštní barvy. Obvykle jsou hliníkové kompozitní panely Reynobond na spodní rošt nýtované nebo šroubované. V tomto případě bylo vybráno kazetové provedení. Celkem bylo vyrobeno 400 kazet, přičemž největší z nich má velikost 4,0 x 1,2 metru. „Jedině prostřednictvím takto propracovaného systému mohl být docílen specifický vzhled budovy. Každá jednotlivá kazeta byla speciálně nařezána, frézována a nakonec namontována na konstrukci, a to v jedné rovině s okny. Bezpochyby to je jeden z nejambicióznějších projektů firmy PREFA v Rakousku,“ dodává Bayr.

Specifickou výzvou byl i výběr a zpracování nestandardní barvy. „Společně s konstrukčními architekty kanceláře NO.MAD jsme hledali takovou povrchovou úpravu, která se svým stupněm odlesku přiblíží ke zbývajícím skleněným a zrcadlícím se plochám budovy. Požadavkem bylo zachování tohoto odlesku i při běžném znečištění fasády. Po mnoha zkouškách jsme se rozhodli pro zvláštní barvu „tiefschwarz RAL 9005“ s 50% stupněm lesku,“ uvádí architekt Reinhard Muxel.

Také japonský architekt se rozhodl pro PREFU
I budova japonského architekta Hitoshi Abe, Sendai, tzv. budova služeb, je druhým z celkem šesti objektů, které vznikaly s pomocí hliníkových kompozitních panelů Reynobond. „Na této budově jsme vybírali ze standardních barev PREFA. Zaoblené černé a bílé kompozitní desky byly nakonec umístěny ve vertikální rovině,“ konstatuje Bayr, který rovněž odkazuje na třetí budovu s PREFA fasádou hned vedle univerzitního městečka. „Před několika lety jsme v Prátru hliníkovými deskami opláštili také vídeňský kongresový hotel.“

Ekologie a bezúdržbovost v popředí

Nejenom estetická linie fasády s jejími optickými efekty na obou budovách je impozantní, ale především zde byly kombinovány ekonomické a environmentální principy. Hlavní prioritou bylo minimalizovat náklady životního cyklu a zajistit vysokou životnost zvolené konstrukce a materiálů. „Bodovali jsme s našimi produkty díky jejich robustnosti, nerezivosti, lehkosti, odolnosti proti všem vlivům počasí a kreativní použitelnosti,“ říká poradce firmy PREFA, Michael Bayr. „Celkem jsme na obou šestipatrových budovách pokryly přibližně 4500 m2 fasády,“ upřesňuje Bayr.

Hliníkové kompozitní panely jsou 4 mm silné a hodí se jak do interiéru, tak do exteriéru. Lze je montovat na plochý i zaoblený podklad. Každý panel je tvořen z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.

Sortiment výrobků PREFA Reynobond – kompozitní panely
Stručný popis: Hliníkové kompozitní panely Reynobond jsou vhodné pro interiérové použití i pro řešení designu fasády. Lze je aplikovat jak na novostavby tak rekonstrukce. Mezi jeho výhody patří možnost velkoplošných realizací, které vyžadují zvláštní požadavky na rovinnost a tuhost.
Materiál:    panely z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.
Rozměry: tloušťka: 4 mm, šířka: 1500 mm, délka: 4010 mm – další rozměry na přání
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
Barvy: kromě standardních i speciální barvy a stupně lesku na přání od 500 m2 (všechny barvy RAL, NCS)
0 komentářů
přidat komentář

Související články