Přednáška: ERICK VAN EGERAAT - Architecture for European Cities

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
04.10.2007 19:55
Přednášky

Erick van Egeraat
Erick van Egeraat associated architects EEA

10.10. v 18:30

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémská kaple
Betlémské náměstí 5a, Praha1

Holandský architekt přijede ukončit výstavu svého mezinárodního studia EEA “Designed by Erick van Egeraat”, která je v současné době k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera, formou přednášky o svém pohledu na architekturu evropských měst.


Praha je jedním z nejkrásnějších evropských měst. Tato krása představuje pro město nesmírnou hodnotu a zároveň s touto hodnotou Prahy i všech ostatních měst s podobnou historií vyvstává dilema současnosti - koflikt mezi snahou uchovat krásu města a zároveň se modernizovat. Z pochopitelných důvodů je zde snaha zachovat stylovou krásu města, která je vnímána jako snaha uchovat jeho hodnotu. Středem pozornosti by nicméně měla být prezentace uvědomění a informovanosti o kvalitě a kráse.

Nicméně ochrana může být také příliš netvárná, může zamezit městu ve vhodném a přiměřeném rozvoji a stane se překážkou na cestě ke zrození nové krásy. Mnohé pražské stavby dokončené v průběhu minulých padesáti let nejsou vnímány jako krásné. Následně je tady nebezpečí, že druhořadá kvalita by mohla podlomit celkový vzhled města.

Ve své přednášce nazvané “Architektura pro evropská města” Erick van Egeraat vyslovuje názor, že vytvoření krásy vyžaduje opravdovou námahu, že dynamický a troufalý přístup je nutný pro to, aby byla přidána hodnota k obdivované architektuře historického centra města. Nezatížený duch s pohledem z venčí může mít svobodnější myšlení a může být stimulantem pro nové projektování.

Příkladem dynamického rozvoje je Kazaň, město s tisíciletou tradicí, hlavní město Republiky Tatarstán. Kazaň se pyšní obdobným historickým bohatstvím jako Praha. Erick van Egeraat nedávno zvítězil v architektonické soutěži na výstavbu nové Národní knihovny Republiky Tatarstán. Projekt je jakýmsi základním kamenem ve vládních plánech na rozvoj a obnovu města a je zároveň ukázkou toho jak nové projekty mohou stimulovat města s bohatým odkazem minulosti a zároveň přinášet nové hodnoty.

Přednáška bude v anglickém jazyce, překlad zajištěn.

Vstup volný, bez rezervace.


> Výstava (EEA) Erick van Egeraat associated architects v GJF

0 komentářů
přidat komentář

Související články