Stavba nové Univerzity v Lipsku od Ericka van Egeraata dosáhla nejvyššího bodu

Zdroj
EEA
Vložil
Tisková zpráva
29.10.2008 12:50
Erick van Egeraat
Erick van Egeraat associated architects EEA

Nová budova z dílny Ericka van Egeraata, která je součástí univerzitního komplexu v německém Lipsku, oslavila dosažení vrcholu tradičním vztyčením májky.

Projekt se nachází na místě bývalého kostela, který sice jako jediný přežil válku, ale byl zničen v roce 1968 za bývalého komunistického režimu NDR. Tato zhruba čtvrtinová část nově budovaného univerzitního komplexu, vyprojektovaná v pražské pobočce EEA, tvoří objem 133 tisíc kubických metrů a skládá se ze tří hlavních částí: auly, hlavní budovy a auditoria.

Budova auly s kaplí, současná interpretace bývalého kostela, jehož rozměry zůstaly zachovány a přemodelovány, je 930 m² velkým převýšeným multifunkčním prostorem a bude využívána pro akademické slavnosti, zasedání, kulturní akce, vědecké konference a tradiční církevní obřady. Ostatní podlaží nad aulou poskytují 8650 m² výukových a obslužných prostor univerzity. V hlavní budově k reprezentativnímu foyer přiléhají výstavní prostory, učebny a administrativa školy. Do vstupní haly vložené auditorium pojme 790 studentů.

Soubor budov se snaží o začlenění nového univerzitního kampusu do struktury města. Výrazná hlavní fasáda je orientovaná do největšího veřejného prostoru Lipského centra – na Augustusplatz. Zatímco respektuje stávající urbanismus města, svou hmotou odkazuje na historii místa.

“Můj architektonický koncept Lipsku nabízí nejen spojení s historií, ale je současně pohledem do budoucna,” říká Erick van Egeraat.

Hlavním nastávajícím úkolem bude interiér auly. Použitím kombinace bílých a průsvitných materiálů /štuk, keramika a sklo/ se má stát lehkým, působivým až expresivním prostorem.

“Jsem přesvědčen, že tento velkorysý prostor ukončí všechny diskuse o plusech a mínusech rekonstrukce kostela, a že obyvatelé Lipska mohou být rádi za tuto památku kostela sv.Pavla,” ujišťuje Erick van Egeraat.

Návrh EEA v roce 2004 vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž. Stavět se začalo v létě 2007. Aula a kaple budou veřejnosti představeny při příležistosti šestistého výročí založení druhé nejstarší německé univerzity.
0 komentářů
přidat komentář

Související články