Dialogy s historií: přednáška M.Nábělka a F.Košaře v Bubci

Ladislav Lábus a příměstské bydlení

Zdroj
Michaela Zucconi
Vložil
Tisková zpráva
04.05.2017 15:30
Marek Nábělek
František Košař
Lábus AA

Páté setkání v Bubci v rámci pásma Dialogy s historií - přednášek o architektuře, připravené speciálně pro řeporyjskou veřejnost, ale nejen pro ni, bude s architekty z Markem Nábělkem a Františkem Košařem z AA atelieru prof. Ladislava Lábuse.
Architekti Marek Nábělek a František Košař představí tvorbu atelieru a také část své vlastní produkce, která se týká převážně zásahů na žádost soukromých investorů – v obcích více či méně vzdálených od města. Spoluautoři prof. Lábuse nám zprostředkují ukázkami rodinných domů, vil i činžovních domů jiný, nevětšinový pohled na bydlení, které je individuální, osobní, pohodlné a má charisma v prostředí, které na první pohled nijak poetické být nemusí. Jako bonbonek navíc přislíbil účast jeden z investorů, který se s námi podělí o své zkušenosti.
Pár slov o pásmu Dialogy s historií:
Prostřednictvím prezentace podařených realizací staveb přímo jejími autory - architekty se lidé mohou inspirovat, motivovat.
Každé historické období nechává v prostoru svůj otisk a ten je odkazem do budoucna. - Minulost začíná včerejškem.
Proto je i v architektuře nutný dialog a dobré vztahy mezi starým a novým. Tvarováním prostoru, to, jakým způsobem se lidé potkávají, utváříme vztahy společenské a sociální.
Autorkou pásma je architektka Michaela Zucconi (t. č. pracuje jako architekt v AP atelieru Josefa Pleskota), která ho realizuje s přesvědčením, že zvýšením povědomí o tvorbě, vztazích a působení architektury na člověka u široké veřejnosti, se také plošně zlepší prostředí, ve kterém žijeme. Architekt reaguje na zadání a požadavky investorů. Jde tedy o to mít dobrá zadání.

"Dialogy s historií koncipuje autorka tohoto projektu arch. Michaela Zucconi jako platformu pro dialog mezi veřejností na jedné a architekty nebo památkáři na druhé straně. Projekt se zakládá na pořádání přednáškových cyklů v českých a moravských městech a již dnes budí u veřejnosti velký zájem. To se mi zdá být velmi vítané; k slabinám architektonické tvorby i památkové péče totiž patří právě fakt, že obě tyto "instituce" nevysvětlují dostatečně veřejnosti svůj smysl a své záměry a nevstupují s touto veřejností do trvalé a otevřené debaty. Projekt Dialogy s historií si klade za cíl napravit aspoň do jisté míry tento deficit."

Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.
0 komentářů
přidat komentář

Související články