Zájem o druhé bydlení na horách citelně ochladl

Vložil
ČTK
18.02.2009 00:15
Praha

Praha - Poptávka po takzvaném druhém bydlení na tuzemských a slovenských horách se ve druhém pololetí loňského roku kvůli finanční krizi výrazně propadla. Po několika letech se v Česku a na Slovensku zastavil růst cen nemovitostí v horských střediscích, popsala situaci v dnešní tiskové zprávě mezinárodní poradenská společnost King Sturge.
    Rekreační bydlení je podle odborníků citlivější na výkyvy ekonomiky než oblast bydlení určeného ke každodennímu užívání. Nákup bydlení k rekreaci je totiž obvykle možné odložit na pozdější dobu, nákup rezidenčního bydlení zpravidla nikoliv.
    V některých horských lokalitách se podle ředitele královéhradecké pobočky realitní skupiny Bonus Group Jiřího Reeha poptávka po rekreačním bydlení propadla až o 60 procent. Část potenciálních kupců odrazuje hospodářská situace, ve které si chtějí uchovat hotovost pro sebe a ne na splátky hypotéky. Druhá část případných zájemců vyčkává, jestli ceny nemovitostí na horách neklesnou.
    Rozsáhlejší výstavba nových projektů rekreačního bydlení v tuzemských horských střediscích nastala až v posledních třech až pěti letech. Nejvyhledávanější oblastí jsou Krkonoše, kde se v současné době nachází přibližně 20 nových developerských projektů. Na pomyslném druhém místě se umístily Jizerské hory a Šumava.
    "Co se týká rekreačních nemovitostí na horách, dávali lidé v posledních letech přednost novým bytovým domům před chatami či chalupami. Ty jsou obvykle dražší a náročnější na provoz a údržbu," uvedl Reeh.
    Uplynulé roky byly také na Slovensku ve znamení stavebního boomu nového rekreačního bydlení. K nejvyhledávanějším destinacím patřila horská střediska Vysokých a Nízkých Tater a oblast Donoval, kde začaly vyrůstat nové apartmánové komplexy. "Prodejní ceny zaznamenaly velmi silný růst v letech 2006 a 2007, v roce 2008 spíše stagnovaly," poznamenala Janka Polyaková z  bratislavské pobočky King Sturge. Slovenské hory údajně v současnosti zasáhl především citelný úbytek nakupujících ze zahraničí.
    Z blízkých zemí podle King Sturge naopak zájem neochabl o nemovitosti v Alpách. Jejich ceny prý loni rostly přibližně o pět procent. Německé realitní kanceláře údajně předpokládají růst cen i letos.
0 komentářů
přidat komentář